⚠️ NA KULTÚRNYCH PODUJATIACH BUDE MÔCŤ BYŤ AŽ 50% KAPACITY 🔹 Organizátor si bude môcť vybrať pri nízko a stredne rizikovom podu…

⚠️ NA KULTÚRNYCH PODUJATIACH BUDE MÔCŤ BYŤ AŽ 50% KAPACITY

🔹 Organizátor si bude môcť vybrať pri nízko a stredne rizikovom podujatí, či zvolí pre podujatie počet divákov v absolútnom čísle (max. 100 divákov) alebo pomerom kapacity, kde počet divákov môže byť aj vyšší ako 100 osôb (50 %, resp. 25 % kapacity).

☑️ Vláda dnes schválila opatrenia pre začínajúcu pandemickú vlnu spôsobenú variantom Omikron. Otvorí sa aj živá kultúra v režime očkovaní/prekonaní (OP).

🗨️ Ministerka kultúry išla na dnešné rokovanie vlády s tým, že požaduje zlepšenie podmienok pre kultúru. “Na vládu preto idem bojovať za to, aby pre kultúru platili rovnaké pravidlá ako pre gastronómiu, bohoslužby, cestovný ruch či obchodné prevádzky. Sedenie v kine a divadle s respirátorom je podľa môjho názoru bezpečnejšie ako stravovanie sa v reštaurácii, kde si respirátor prirodzene dávame dolu,” povedala Natália Milanová – ministerka kultúry pred začiatkom rokovania vlády.

🔹 Nízko rizikové hromadné podujatia (predstavenia v divadlách, koncerty vážnej hudby, premietania v kinách bez konzumácie, tiché bohoslužby) môžu fungovať v režime OP s maximálne 100 divákmi alebo v maximálne 50 % kapacite hľadiska (priestoru). Za nízko rizikové hromadné podujatia sa považujú podujatia bez spevu publika a povzbudzovania. Zároveň počas nich platí povinnosť nosenia respirátora, zákaz konzumácie a povinné sedenie.

🔹 Stredne rizikové hromadné podujatia (kino s konzumáciou, diváci na športových podujatiach, stojace kultúrne podujatia, kongresy, bohoslužby so spevom) môžu fungovať v režime OP s maximálne 100 divákmi alebo v maximálne 25 % kapacite hľadiska (priestoru). Zároveň počas nich platí povinnosť nosenia respirátora a fixné sedenie alebo státie.

🗨️ “S ministerstvom zdravotníctva sme našli kompromisné riešenie pre aspoň čiastočné otvorenie kultúry v najbližšej dobe. Mojou snahou a aj snahou celého ministerstva vždy bolo otvoriť kultúru, aby bola bezpečná pre divákov a pre organizátorov ešte stále ekonomicky prijateľná,” povedala po skončení rokovania vlády ministerka Milanová.

🔹 Knižnice, múzeá, galérie a výstavné siene môžu byť aj naďalej otvorené v režime OP (podľa aktuálnej vyhlášky ÚVZ SR č. 1/2022 V. v. SR).

❗ Uznesenie vlády musí byť čo najskôr transformované do vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *