✍️Jana Žitňanská NEZABUDNEME Dňa 25. marca 1942 bol z Popradu vypravený prvý transport slovenských Židov do nacistického konce…

✍️Jana Žitňanská

NEZABUDNEME

Dňa 25. marca 1942 bol z Popradu vypravený prvý transport slovenských Židov do nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora Auschwitz. Do vagónov, pôvodne určených na prepravu dobytka, muselo nastúpiť až 1.000 ľudí.

Do 20. októbra 1942, kedy sa skončila prvá vlna deportácií zo Slovenska, bolo násilne vyvezených takmer 58 000 osôb. Celkovo bolo do konca marca 1945 zo Slovenska deportovaných viac ako 71 000 obyvateľov židovského pôvodu, pričom väčšina z nich bola zavraždená, prípadne zomrela na následky útrap v nacistických koncentračných a vyhladzovacích táboroch.

Pri tejto príležitosti sa Národná rada Slovenskej republiky rozhodla vo vyhlásení odsúdiť udalosti, ktoré sa pred osemdesiatimi rokmi na Slovensku odohrali, vyjadriť ľútosť, ospravedlniť sa židovským obyvateľom za činy vtedajšej štátnej moci a zdôrazniť neprijateľnosť akejkoľvek legislatívy vedúcej k diskriminácii či porušovaniu ľudských i občianskych práv.

Aj ja si dnes pripomínam toto smutné výročie a všetkých ľudí, ktorí v tomto období prišli o život, ale aj tých, ktorí síce prežili, no stratili svojich najbližších.🖤

Autor správy, foto a správu publikoval Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *