❄️ Pomáhame ľuďom bez domova zvládnuť obzvlášť ťažké zimné obdobie. Pomôcť môže každý! Nie každý má možnosť prežiť zimu v tepl…

❄️ Pomáhame ľuďom bez domova zvládnuť obzvlášť ťažké zimné obdobie. Pomôcť môže každý!

Nie každý má možnosť prežiť zimu v teple domova. V Bratislave žije na ulici niekoľko tisíc ľudí, ktorí počas zimy čelia tým najhorším podmienkam. Mnohí z nich trpia zhoršeným zdravotným stavom a teploty hlboko pod nulou pre nich môžu znamenať až ohrozenie života. Ako prevenciu pred fatálnymi dôsledkami zimy sme preto počas najstudenších mesiacov zaviedli tzv. krízový režim. No potrebujeme aj vašu pomoc.

V takomto čase je mimoriadne dôležité nebyť ľahostajnými. Preto by sme vás, Bratislavčanky a Bratislavčanov, chceli poprosiť o to, aby ste boli najmä počas zimných dní a nocí vnímavejší a všímavejší k svojmu okoliu a neváhali v prípade potreby pomôcť alebo pomoc privolať. Musíme si pomáhať.

ℹ️ Ako krízový režim funguje?
🏘️ Mestské karanténne zariadenie na Hradskej 2 bude počas zimného obdobia ako opatrenie na zníženie rizík spojených s nízkymi teplotami poskytovať v najstudenších krízový nocľah pre ľudí bez domova. Ide o nízkoprahovú službu s kapacitou max. 50 lôžok.
▪️ Všetky jednotky Mestskej polície Bratislava v spolupráci so Sekciou sociálnych vecí bratislavského magistrátu budú počas nočných hodín špeciálne vyhľadávať ľudí, ktorí sú bez domova a vo verejnom priestore, keďže práve im hrozí najväčšie riziko podchladenia.
👮‍♀️ MsP:
✅ bude rozdávať materiálnu pomoc podľa potreby (deky, spacáky, karimatky, teplé odevné doplnky a pod.)
✅ bude zabezpečovať krízovú intervenciu – ak bude daný človek v ohrození a noc na ulici preňho môže byť fatálna, tak MsP privolá spolupracujúcu prepravnú službu, ktorá zabezpečí prevoz ohrozeného človeka do Krízového mestského nocľahu alebo v prípade plného stavu do Nocľahárne sv. Vincenta Depaul.
✅ privolá RZP (rýchlu zdravotnú pomoc) v prípade, že bude človek v priamom ohrození života.
▪️ Terénny tím mesta od začiatku zimy intenzívnejšie vykonáva krízovú intervenciu v uliciach Bratislavy a rozdáva materiálnu pomoc ľuďom v ohrození.
▪️ Pomáhať nám budú aj mimovládne organizácie, ktoré sú dôležitým partnerom mesta pri pomoci ľuďom bez domova. Tie budú jednotlivo meniť svoj chod tak, aby vedeli pomôcť prekonať najmrazivejšie dni a tak znížiť riziká spojené s nízkymi teplotami v prípade ľudí, ktorí prišli o domov.

ℹ️ Ako môžete pomôcť?
Pri svojich prechádzkach buďte, prosíme, obozretní a všímaví kedykoľvek, keď pôjdete okolo sediaceho či ležiaceho človeka bez domova.
Všímajte si najmä:
📍 Je osoba dostatočne teplo oblečená (má chránený krk, ruky, nie je premočená, má adekvátnu obuv)?
📍 Vykazuje človek príznaky podchladenia (tras, chvenie, mumlanie, nezrozumiteľná reč)? V takom prípade bezodkladne kontaktujte operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby 155!
📍 Ak sa človeku prihovoríte, spýtajte sa, ako sa cíti, či plánuje prespať v úkryte a aké má vybavenie. Ak sa vám daný človek zdôverí, že plánuje mrazivú noc stráviť vonku alebo pôsobí zoslabnuto, prosíme, aby ste kontaktovali mestskú políciu na čísle 159.

Ďakujeme!

Autor správy, foto a správu publikoval Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *