⬇️OD DNES VIAC ESENCIÁLNYCH OBCHODOV A NOVÉ OPATRENIA⬇️

⬇️OD DNES VIAC ESENCIÁLNYCH OBCHODOV A NOVÉ OPATRENIA⬇️

Dovoľujeme si vás upozorniť na štyri aktualizované vyhlášky, ktoré boli dnes zverejnené vo vestníku vlády SR:

📋 Prekrytie horných dýchacích ciest: https://bit.ly/vyhlaska-3-2022
📋 OTP režim pre vstup na pracovisko: https://bit.ly/vyhlaska-4-2022
📋 Hromadné podujatia: https://bit.ly/vyhlaska-5-2022
📋 Prevádzky: https://bit.ly/vyhlaska-6-2022

📝 Podrobnejšie informácie o obsahu jednotlivých vyhlášok nájdete sumarizované v tlačovej správe zverejnenej na našom webe: https://www.uvzsr.sk/docs/info/tb/TS_vyhlasky_20220117.pdf

*************************************************************

PREHĽAD NAJDÔLEŽITEJŠÍCH ZMIEN ZO VŠETKÝCH VYHLÁŠOK:

➡ Povinnosť nosiť respirátor platí po novom nielen v interiéri, ale aj v exteriéri:
– ak ste vonku a ste vzdialení od cudzích osôb menej ako 2 metre
– ak ste účastní na hromadnom podujatí, a to aj v prípade, ak ste od cudzích ľudí vzdialení viac ako 2 metre.

➡ Od 19. januára sa zavádza sa nový režim OP+, ktorý bude podmienkou vstupu do vybraných prevádzok (napríklad fitness, wellness, akvaparky, kúpele a kúpeľné liečebne bez zdravotnej indikácie a krátkodobé ubytovacie služby – hotelové, turistické a podobné.)

➡ Pre vysokorizikové podujatia, ako sú napríklad oslavy, večierky, svadby, kary, diskotéky v prevádzkach a podobne, platí od 19. januára režim OP+. Pre ostatné typy hromadných podujatí režim OP+ neplatí.

➡ Plošne sa otvárajú prevádzky kúpalísk, wellness a akvaparkov (len pre režim OP+)

➡ Otvárajú sa všetky doteraz uzavreté prevádzky služieb (len pre režim OP)

➡ Rozširuje sa zoznam prevádzok, ktoré môžu mať otvorené v režime základ (predajne odevov a obuvi, kancelárske a školské potreby, potreby pre deti, galantéria a textil, stavebniny, inštalačný a elektroinštalačný materiál, železiarstva, farby-laky, predajné miesta diaľničných známok, knižnice)

➡ Prevádzky s obmedzením otváracích hodín budú môcť mať otvorené do 22:00 – ide napríklad o prevádzky verejného stravovania s výnimkou donášky a odber so sebou, predajne drogérií, oblečenia a obuvi, domáce potreby, trhoviská, kľúčové služby, prevádzky telekomunikačných operátorov a podobne.

➡ Zákazníci hotelov a podobných služieb krátkodobého ubytovania po tretej dávke sa už nebudú musieť preukazovať negatívnym testom; táto povinnosť ostáva pre osoby s dvoma dávkami vakcíny s dvojdávkovou schémou a s jednou dávkou vakcíny s jednodávkou schémou – hotely a podobné služby budú otvorené v režime OP+

➡ Pre hotely a podobné služby krátkodobého ubytovania sa ruší obmedzenie kapacity ubytovaných hostí (doteraz bolo 75 %)

➡ Ruší sa kapacitné obmedzenie pre prevádzky verejného stravovania (doteraz bolo 50 %)

➡ Fitness centrá budú v režime OP+, zvyšuje sa maximálna kapacita na 50 osôb (alebo 1 osoba na 15 štvorcových metrov)

➡ Bude povolená prevádzka detských kútikov (v režime OP)

➡ Ruší sa povinnosť len individuálnych prehliadok v múzeách a galériách

➡ Ubytovanie pre lyžiarske, snoubordové výcviky pre deti do 18 rokov v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu bude možné v režime OTP

➡ Povinné testovanie nezaočkovaných zamestnancov zostáva minimálne do konca januára 2022 jedenkrát do týždňa, testovať sa nebudú musieť zamestnanci s kontraindikáciou očkovania.

➡ Pôvodne avizované skrátenie lehoty po prekonaní COVID-19 zo 180 na 90 dní sa po dohode s ministerstvom zdravotníctva a konzíliom odborníkov odkladá; v režime OP a OTP tak naďalej budú osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami.

*************************************************************

REŽIMY OTP, OP a OP+ NA ÚČELY VYHLÁŠOK

ℹ Kompletne očkovaní (O):

✔ osoby najmenej 14 dní a najviac 1 rok po aplikácii druhej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s dvojdávkovou schémou (lehota z 1 roka na 9 mesiacov sa má zmeniť od 1.02.2022)
✔ osoby najmenej 21 dní a najviac 1 rok po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 s jednodávkovou schémou (lehota z 1 roka na 9 mesiacov sa má zmeniť od 1.02.2022)
✔ osoby najmenej 14 dní a najviac 1 rok po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka podaná do 180 dní od prekonania ochorenia (Lehota z 1 roka na 9 mesiacov sa má zmeniť od 1.02.2022.)
✔ deti do 12 rokov a dvoch mesiacov veku
✔ osoba, ktorá má kontraindikáciu očkovania proti ochoreniu COVID-19 podľa odborného usmernenia Ministerstva zdravotníctva SR a zároveň je schopná sa preukázať certifikátom o výnimke z očkovania podľa odborného usmernenia MZ SR, ktorý je v prílohe vyhlášky a negatívnym výsledkom RT-PCR alebo LAMP testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín od odberu alebo antigénového testu nie starším ako 48 hodín od odberu

ℹ Testovaní (T):

Negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19:
✔ RT-PCR alebo LAMP test nie starším ako 72 hodín od odberu
alebo
✔ antigénový test nie starší ako 48 hodín od odberu

ℹ Po prekonaní (P):

✔ osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami (Lehota 180 dní sa po dohode s MZ SR a konzíliom odborníkov zatiaľ nemení na pôvodne avizovaných 90 dní)
Uvedenú skutočnosť je potrebné preukázať na základe pozitívneho výsledku RT-PCR testu, u detí do 12 rokov aj na základe potvrdenia od všeobecného lekára pre deti a dorast vydaného na základe antigénového testu vykonanom v MOM, vydaného do 15.11.2021.

ℹ OP+
✔ osoby kompletne zaočkované, ktoré dostali posilňujúcu dávku vakcíny, ide teda o osoby:
– najmenej 14 dní po druhej dávke vakcíny dvojdávkovej schémy plus booster dávka
– najmenej 21 dní po prvej dávke vakcíny jednodávkovej vakcíny plus booster dávka
✔ osoby kompletne zaočkované (2. dávka dvojdávkovej schémy, 1. dávka jednodávkovej schémy), ktoré majú negatívny výsledok RT-PCR alebo LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starší ako 48 hodín
✔ kompletne zaočkované (2. dávka dvojdávkovej schémy, 1. dávka jednodávkovej schémy) osoby do 18 rokov a 2 mesiacov veku (teda bez posilňujúcej dávky aj bez testu)
✔ kompletne zaočkované (2. dávka dvojdávkovej schémy, 1. dávka jednodávkovej schémy) osoby, ktoré prekonali COVID-19 pred nie viac ako 180 dňami
✔ osoba, ktorá má kontraindikáciu očkovania proti ochoreniu COVID-19 podľa odborného usmernenia Ministerstva zdravotníctva SR a zároveň je schopná sa preukázať certifikátom o výnimke z očkovania podľa odborného usmernenia MZ SR, ktorý je v prílohe vyhlášky a negatívnym výsledkom RT-PCR alebo LAMP testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín od odberu alebo antigénového testu nie starším ako 48 hodín od odberu
✔ osoby od 6 do 12 rokov a 2 mesiacov veku, ktoré majú negatívny výsledok RT-PCR alebo LAMP testu nie starší ako 72 hodín alebo antigénového testu nie starší ako 48 hodín
✔ osoby do 6 rokov veku bez testu.

Autor správy, foto a správu publikoval Polícia Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *