­č窭čç░ MILAN HOD┼ŻA – CELO┼ŻIVOTN├Ł DEMOKRAT A VLASTENEC Ôľ¬´ŞĆDnes si pripom├şname 145. v├Żro─Źie narodenia jedn├ęho z na┼íich najv├Żznamnej┼í├şc…

­č窭čç░ MILAN HOD┼ŻA – CELO┼ŻIVOTN├Ł DEMOKRAT A VLASTENEC

Ôľ¬´ŞĆDnes si pripom├şname 145. v├Żro─Źie narodenia jedn├ęho z na┼íich najv├Żznamnej┼í├şch ┼ít├ítnikov 20. storo─Źia – Milana Hod┼żu. Bol to vzdelan├Ż intelektu├íl, publicista, politick├Ż vizion├ír a predseda vl├ídy po─Źas prvej ─îesko-Slovenskej republiky.

Pred prvou svetovou vojnou presadzoval politiku demokratizácie a federalizácie habsburskej monarchie.

Ôľź´ŞĆPo cel├║ existenciu medzivojnovej ─îSR bol bu─Ć poslancom N├írodn├ęho zhroma┼żdenia, alebo v mnoh├Żch vl├ídach viedol ministerstv├í – zjednotenia z├íkonov a organiz├íci├ş, po─żnohospod├írstva, ┼íkolstva, ─Źi zahrani─Źn├Żch vec├ş. Bol pritom ved├║cim ─Źinite─żom agr├írnej strany na Slovensku.

­čçĘ­čç┐ Vrcholom jeho politick├ęho p├┤sobenia bol post ministersk├ęho predsedu ─îSR v rokoch 1935 a┼ż 1938, teda v jednom z naj┼ąa┼ż┼í├şch obdob├ş na┼íej novodobej hist├│rie, ke─Ć demokratick├í republika ─Źelila hrozb├ím zo zahrani─Źia i zvn├║tra.

Ôľ¬´ŞĆPo vzniku Slovenskej n├írodnej rady v Par├ş┼żi, ako vrcholn├ęho org├ínu slovensk├ęho zahrani─Źn├ęho odboja, sa Hod┼ża stal jej predsedom

Od roku 1941 p├┤sobil v USA a aktivizoval sa v tamoj┼í├şch krajansk├Żch spolkoch. Bol ve─żk├Żm Eur├│panom a zam├Ż┼í─żal sa nad mo┼żnos┼ąami bli┼ż┼íej integr├ície stredoeur├│pskych ┼ít├ítov po por├í┼żke nacistov. Ako demokrat pri tom presadzoval euroatlantick├║, z├ípadn├║ orient├íciu.

Ôľź´ŞĆNiet preto divu, ┼że aj t├║to ve─żk├║ osobnos┼ą sa komunisti pok├║┼íali ostrakizova┼ą a vytesni┼ą z mysle ─żud├ş. Dnes je odkaz Milana Hod┼żu hrdou s├║─Źas┼ąou na┼íej n├írodnej a politickej hist├│rie. ­č窭čç░

Video je z udalosti 24. 5. 1936, kde bol premi├ęr Hod┼ża pr├ştomn├Ż na sl├ívnostnom otvoren├ş vysiela─Źa nad Banskou Bystricou.

Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval Jaro Na─Ć – minister obrany SR, O─ŻANO on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *