­čŹÇ─Żudia na hornej Nitre si zasl├║┼żia kvalitn├Ż ┼żivot v ─Źistej a zdravej krajine. ÔťŹ´ŞĆ Veronika Remi┼íov├í ­čĹëMysl├şme na zelen├║ bud├║cnos…

­čŹÇ─Żudia na hornej Nitre si zasl├║┼żia kvalitn├Ż ┼żivot v ─Źistej a zdravej krajine.

ÔťŹ´ŞĆ Veronika Remi┼íov├í

­čĹëMysl├şme na zelen├║ bud├║cnos┼ą hornej Nitry
459 MILI├ôNOV EUR – presne to─żko Slovensko dostane z eur├│pskeho Fondu na spravodliv├║ transform├íciu. Tieto peniaze s├║ ur─Źen├ę na pomoc regi├│nom a odvetviam priemyslu, ktor├ę bud├║ najviac zasiahnut├ę prechodom k uhl├şkovej neutralite.
V prvom rade je to horn├í Nitra, kde sa v bud├║com roku skon─Ź├ş ┼ąa┼żba hned├ęho uhlia a jeho spa─żovanie v elektr├írni v Nov├íkoch.
Pre regi├│n to bude znamena┼ą z├ísadn├║ zmenu, ve─Ć ┼żivoty ─żud├ş na hornej Nitre boli po desa┼ąro─Źia sp├Ąt├ę s ban├şctvom. My ich pri t├Żchto ve─żk├Żch zmen├ích nenech├íme sam├Żch. V─Ćaka fondu budeme m├┤c┼ą podpori┼ą nov├ę pracovn├ę miesta v nov├Żch odvetviach a zelen├ę rie┼íenia, ktor├ę u┼ż nebud├║ viac zamorova┼ą ovzdu┼íie a vody ┼íkodlivinami.
U┼ż teraz m├íme na stole 239 ┼żiadost├ş na projekty, ktor├ę pom├┤┼żu premeni┼ą horn├║ Nitru na prosperuj├║ci regi├│n.
Jednou z prv├Żch v├Żziev, s ktorou pom├┤┼żeme, je vybudovanie nov├ęho zdroja tepla. Minul├Ż t├Ż┼żde┼ł sme na vl├íde schv├ílili aktualiz├íciu Ak─Źn├ęho pl├ínu transform├ície uho─żn├ęho regi├│nu horn├í Nitra, ktor├Ż rie┼íi pr├íve nov├Ż sp├┤sob vykurovania.
Namiesto z uhlia, ktor├ę sa spa─żuje v elektr├írni v Nov├íkoch, bude ma┼ą regi├│n teplo najm├Ą z obnovite─żn├Żch zdrojov energie. P├┤jde o kombin├íciu vyu┼żitia sol├írnych termick├Żch panelov, tepla bansk├Żch v├┤d a energiu z biomasy. Zemn├Ż plyn sa bude vyu┼ż├şva┼ą len na vykrytie zv├Ż┼íenej spotreby v zimn├Żch mesiacoch.

#zaludi #remisova

Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval Za ─żud├ş on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *