👍 Schválili sme zákon pre nové eurofondy – jednoduchší a s menšou byrokraciou Veronika Remišová Na vláde som dnes predložila …

👍 Schválili sme zákon pre nové eurofondy – jednoduchší a s menšou byrokraciou

Veronika Remišová
Na vláde som dnes predložila nový zákon pre čerpanie 13 miliárd eur, ktoré Slovensko dostane z EÚ na roky 2021 – 2027.

Schválením tohto zákona sme spravili ďalší dôležitý krok v najväčšej reforme eurofondov v histórii Slovenska.

Všetko, čo nám dovoľuje európska legislatíva, sme v novom zákone zoštíhlili a zjednodušili, aby mohli eurofondy oveľa jednoduchšie a efektívnejšie smerovať tam, kde najviac pomôžu zlepšovať život ľudí na Slovensku.

Ako všetci vieme, prideľovanie eurofondov bolo v minulosti neraz poznačené nekalými praktikami a korupciou, za čo štát potom musel do Bruselu vracať stovky miliónov eur a platiť vysoké pokuty.

To sú peniaze, o ktoré bývalé vlády zbytočne pripravili ľudí na Slovensku. Mohli byť za to nové nemocnice, cesty či školy…

Za takmer dve desaťročia sa na Slovensku rozmohol taký zlozvyk, že jednotlivé ministerstvá od žiadateľov vyžadovali stále väčšie a väčšie množstvo tlačív a potvrdení vysoko nad rámec toho, čo predpisuje európska legislatíva. Novým zákonom byrokraciu okrešeme na minimum.

Podľa nových pravidiel sa výrazne zníži objem vyžadovanej dokumentácie zo strany žiadateľov.

Zásadnými zmenami prejde napríklad výkon kontroly verejného obstarávania, ktorý doteraz patril k najviac problematickým oblastiam. Kontrolu verejného obstarávania vykonáva až 21 rôznych orgánov. Každý s trocha inými pravidlami, čo prinášalo chaos a zbytočné chyby. Po novom bude túto kontrolu vykonávať už len Úrad pre verejné obstarávanie.

Mojím cieľom je spraviť všetko preto, aby každé jedno euro, ktoré Slovensko dostane, bolo využité v prospech ľudí, aby tieto peniaze pomohli našim regiónom dostať sa na európsku úroveň.

Autor správy, foto a správu publikoval Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *