­čĺ NOV├Ł N├üSTROJ NA BOJ PROTI PRANIU ┼áPINAV├ŁCH PE┼çAZ├Ź A KORUPCII Na rokovanie vl├ídy som dnes predlo┼żil n├ívrh z├íkona o centr├ílnom…

­čĺ NOV├Ł N├üSTROJ NA BOJ PROTI PRANIU ┼áPINAV├ŁCH PE┼çAZ├Ź A KORUPCII

Na rokovanie vl├ídy som dnes predlo┼żil n├ívrh z├íkona o centr├ílnom registri ├║─Źtov. Jeho zriaden├şm z├şskame siln├Ż n├ístroj pre ├║─Źinn├ę predch├ídzanie, odha─żovanie a vy┼íetrovanie organizovanej trestnej ─Źinnosti, korupcie, legaliz├ície v├Żnosov z financovania terorizmu a da┼łov├Żch ├║nikov ­čĺÂ

Slovensko v porovnan├ş s ostatn├Żmi ─Źlensk├Żmi ┼ít├ítmi E├Ü dlh├ę roky zaost├ívalo. To, ┼że centr├ílny register ├║─Źtov dodnes nem├íme, hodnotil v├Żbor Rady Eur├│py MONEYVAL ako v├Żznamn├║ prek├í┼żku pri dosahovan├ş potrebnej ├║rovne efekt├şvnosti finan─Źn├ęho vy┼íetrovania. E├Ü toti┼ż do bud├║cnosti r├íta s medzin├írodn├Żm prepojen├şm centr├ílnych registrov svojich ─Źlenov.

Boj proti korupcii a praniu ┼ípinav├Żch pe┼łaz├ş s├║ z├írove┼ł prioritn├Żmi oblas┼ąami ministerstva vn├║tra v r├ímci Pl├ínu obnovy a odolnosti. Vznikn├║ nov├ę oddelenia finan─Źn├ęho vy┼íetrovania. Ich p├┤sobnos┼ą mus├ş ma┼ą siln├║ oporu v legislat├şve, preto sme vyvinuli zna─Źn├ę ├║silie dohodn├║┼ą sa na znen├ş z├íkona o centr├ílnom registri ├║─Źtov. Som r├íd, ┼że z├íkon z├şskal podporu na vl├íde a m├┤┼że ├şs┼ą ─Ćalej do N├írodnej rady Slovenskej republiky.

Zriadenie centr├ílneho registra umo┼żn├ş r├Żchly, bezpe─Źn├Ż a pritom jednoduch├Ż sp├┤sob z├şskavania inform├íci├ş o majite─żoch ─Źi disponentoch bankov├Żch a platobn├Żch ├║─Źtov, bezpe─Źnostn├Żch schr├ínok a o kone─Źn├Żch u┼ż├şvate─żoch v├Żhod. S├║─Źasn├Ż sp├┤sob z├şskavania inform├íci├ş trv├í aj nieko─żko t├Ż┼żd┼łov, ─Źo predl┼żuje jednotliv├ę konania ─Źi procesy pre O─îTK a m├┤┼że vies┼ą a┼ż k ich zmareniu.

─îo je d├┤le┼żit├ę, vyu┼żitie d├ít z registra bude predpokladom pre n├ísledn├ę zaistenia majetkov a v├Żnosov poch├ídzaj├║cich z trestnej ─Źinnosti.

Banky bud├║ povinn├ę elektronicky zapisova┼ą ├║daje do registra ├║─Źtov na dennej b├íze a takisto bud├║ zodpovedn├ę za ich spr├ívnos┼ą a ├║plnos┼ą. Nesplnenie si tejto povinnosti bude spr├ívnym deliktom, za ktor├Ż bude mo┼żn├ę ulo┼żi┼ą pokutu do v├Ż┼íky pol mili├│na eur.

Spr├ívcom registra bude ministerstvo financi├ş, do prev├ídzky ho uvedie 1. janu├íra 2023.

Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval Roman Mikulec – minister vn├║tra SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *