­čôú KONIEC FALO┼áN├ŁM INFORM├üCI├üM K SLANECKEJ CESTE

­čôú KONIEC FALO┼áN├ŁM INFORM├üCI├üM K SLANECKEJ CESTE

Od prvotnej my┼ílienky o roz┼í├şren├ş Slaneckej cesty k samotnej realiz├ícii pre┼ílo 30 rokov. S jej rekon┼ítrukciou sa po predch├ídzaj├║cich pr├şpravn├Żch pr├ícach za─Źalo na jar 2022, prv├ę aut├í mali po vynovenej ceste prejs┼ą v auguste 2023. Zhotovite─ż sa, ┼żia─ż, ome┼íkal s jej dokon─Źen├şm o nieko─żko mesiacov.

ÔśŁ´ŞĆ Ka┼żd├í stavba m├í svoje ┼ípecifik├í a nepredv├şdate─żn├ę okolnosti. Mus├şme si uvedomi┼ą, ┼że i┼ílo o najv├Ą─Ź┼íiu dopravn├║ stavbu v hist├│rii Slovenka realizovan├║ mestskou samospr├ívou a za plnej prev├ídzky pri vy┼íe 25 000 automobiloch denne.

Ôťů D├┤le┼żit├ę je, ┼że aj napriek mnoh├Żm probl├ęmom bud├║ m├┤c┼ą zmodernizovan├║ ┼ítvorpr├║dov├║ Slaneck├║ cestu aj s nov├Żmi kri┼żovatkami u┼ż od nedele vyu┼ż├şva┼ą motoristi a MHD. Chodci, cyklisti, kolobe┼żk├íri, kor─Źuliari ocenia nov├Ż chodn├şk popri Slaneckej ceste, ktor├Ż v├Żrazne zv├Ż┼íi ich bezpe─Źnos┼ą, cestuj├║ci v MHD zas novovybudovan├ę modern├ę zast├ívky. Obyvate─żom s├şdliska a v┼íetk├Żm Ko┼íi─Źanom patr├ş ospravedlnenie za sp├┤soben├ę komplik├ície a nekomfort, ako aj v─Ćaka za ich trpezlivos┼ą a oh─żaduplnos┼ą po─Źas rekon┼ítrukcie. ­čÖĆ

ÔśŁ´ŞĆ ┼Żiados┼ąou o vydanie rozhodnutia na pred─Źasn├ę u┼ż├şvanie sme chceli cestu ─Źo najsk├┤r spr├şstupni┼ą v┼íetk├Żm motoristom a ─Ćal┼í├şm ├║─Źastn├şkom cestnej prem├ívky v plnom profile. Ide o be┼żn├Ż postup pri dopravn├Żch stavb├ích, vyu┼żil sa napr. aj pri v├Żstavbe r├Żchlostnej cesty R7 pri Bratislave ─Źi rekon┼ítrukci├ş mostov. Pre kolaud├íciu je potrebn├í omnoho rozsiahlej┼íia dokument├ícia a dlh┼í├ş ─Źasov├Ż r├ímec.

­čĺ Po─Źas v├Żstavby do┼ílo k zv├Ż┼íeniu ceny za dielo kv├┤li pr├ícam naviac, ktor├ę neboli p├┤vodne projektovan├ę alebo boli projektovan├ę odli┼ín├Żm sp├┤sobom a skutkov├Ż stav uk├ízal, ┼że sa musia zrealizova┼ą. I┼ílo o takmer 100 zmien v projekte, ktor├ę ods├║hlasilo aj prislu┼ín├ę ministerstvo.

Ôťů Podrobn├ę zd├┤vodnenia, pre─Źo do┼ílo k zv├Ż┼íeniu n├íkladov a v┼íetky zmluvy m├┤┼że ka┼żd├Ż n├íjs┼ą na webe mesta: https://www.zverejnenie.esluzbykosice.sk/Zmluva/Index/17270700. I┼ílo napr├şklad o rozdielnu skladbu podlo┼żia, ktor├ę sa muselo kompletne vymeni┼ą a doplni┼ą kompozitn├Żmi materi├ílmi zvy┼íuj├║cimi jeho ├║nosnos┼ą. N├íklady sa teda zv├Ż┼íili kv├┤li tomu, ┼że sa mus├ş realizova┼ą viac pr├íc ako sa p├┤vodne v projektovej dokument├ícii po┼żadovalo a uva┼żovalo.

─Äal┼í├şm faktorom bola index├ícia cien v zmysle metodick├ęho usmernenia ministerstva. Tento mechanizmus prijala vl├ída kv├┤li skokov├Żm nepredv├şdate─żn├Żm n├írastom vybran├Żch stavebn├Żch materi├ílov sp├┤soben├Żch pand├ęmiou COVID-19 a vojnov├Żm konfliktom na Ukrajine. Z poh─żadu eurofondov i┼ílo o opr├ívnen├ę v├Żdavky, ktor├ę boli preplaten├ę. Mesto postupuje v├Żhradne v s├║lade s pr├şslu┼ín├Żmi ustanoveniami zmluvy o dielo.

­čö┤ A na z├íver by sme chceli zd├┤razni┼ą, ┼że ak by sme sa nepustili do roz┼í├şrenia Slaneckej cesty, najnesk├┤r v roku 2026 by sa pod─ża v├Żsledkov spracovanej dopravnej ┼ít├║die stala po─Źas dopravnej ┼ípi─Źky ├║plne neprejazdnou.

Te┼í├ş n├ís, ┼że motoristi v celom meste bud├║ m├┤c┼ą u┼ż od nedele jazdi┼ą po modernej ceste a namiesto dlhoro─Źnej hl├í┼íky v dopravnom servise ÔÇ×Na Slaneckej ceste sa v kol├│nach zdr┼ż├şte minim├ílne 20 min├║tÔÇť prejdete touto frekventovanou dopravnou tepnou plynulou jazdou v r├ímci zelenej vlny. Najv├Ą─Ź┼í├şm pr├şnosom novej Slaneckej cesty bude komfortn├í jazda, v├Ą─Ź┼íia bezpe─Źnos┼ą, menej emisi├ş a hluku a samozrejme ─Źas a peniaze za naftu alebo benz├şn, ktor├ş v┼íetci motoristi u┼íetria.

Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval Ko┼íice – Mesto Ko┼íice on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *