
📰 5 ZAHRANIČNÝCH SPRÁV TOHTO TÝŽDŇA, KTORÉ ZAUJALI NÁŠHO EUROPOSLANCA Vladimír Bilčík 🌍 SPOLU – občianska demokracia EPP – Eur…
📰 5 ZAHRANIČNÝCH SPRÁV TOHTO TÝŽDŇA, KTORÉ ZAUJALI NÁŠHO EUROPOSLANCA Vladimír Bilčík 🌍
SPOLU – občianska demokracia
EPP – European People’s Party
📰 5 ZAHRANIČNÝCH SPRÁV TOHTO TÝŽDŇA, KTORÉ MA ZAUJALI 🌍
🇷🇺 ROKOVANIA MEDZI NATO A RUSKOM NEDOSIAHLI POKROK ❌
Americkí a ruskí diplomati nepokročili v riešení zásadných nezhôd ohľadom situácie na Ukrajine, ktorú momentálne obklopuje asi 100 000 ruských vojakov. Rokovania, ktoré sa tento týždeň medzi Ruskom a všetkými členmi NATO v Ženeve a v Bruseli, označili diplomati za „užitočné“ a „veľmi profesionálne“ – no zároveň zdôraznili, že v rokovaniach nedosiahli žiaden pokrok. Moskva poznamenala, že sa bude držať svojich požiadaviek, aby NATO obmedzilo svoju prítomnosť v strednej a východnej Európe na úroveň spred roku 1997. Prítomnosť USA na východnom krídle aliancie sa totižto výrazne posilnila, a to najmä po ruskej anexii Krymu v roku 2014. Tieto požiadavky považuje USA a ich spojenci za neereálne a žiada Rusko o stiahnutie vojsk z hraníc Ukrajiny. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov zopakoval, že Moskva neplánuje zaútočiť na Ukrajinu, minulý týždeň boli však identifikované nové dôkazy ohľadom ruského vojenského budovania armády na hranici. Videá zverejnené na sociálnych sieťach ukázali, že ruské obrnené jednotky a delostrelectvo sa prepravujú po železnici cez mestá pozdĺž Transsibírskej magistrály.
🇪🇺 EÚ BUDE OD POĽSKA POŽADOVAŤ ZAPLATENIE POKUTY ZA DISCIPLINÁRNYCH SUDCOV🇵🇱
Európska komisia požiada Poľsko, aby v najbližších týždňoch zaplatilo pokuty vo výške približne 70 miliónov eur za to, že nezrušilo sporný systém disciplinárnych sudcov. Jedenásty január bol konečným termínom pre Varšavu, aby oznámila Komisii, či rozloží disciplinárnu komoru poľského Najvyššieho súdu, ktorej činnosť najvyšší súd EÚ nariadil pozastaviť, alebo zaplatí pokuty vo výške 1 milióna eur denne. Spor je jednou z mnohých nezhôd, ktoré stavajú Poľsko proti EŮ, ktorá obviňuje vládu vo Varšave z nedemokratických princípov v krajine, vrátane nedostatočnej nezávislosti súdnictva. Komisárka Věra Jourová uviedla, že v oblasti právneho štátu Poľsko nevykazuje žiadne známky zlepšenia a sudcovia sú naďalej pod tlakom.
🇷🇸 SRBSKO V REFERENDE HLASUJE O REFORME SÚDNICTVA👩⚖️
V Srbsku sa v nedeľu koná ústavné referendum o tom, či posilniť nezávislosť súdnictva. Ide o balík reformy súdnictva, ktorý okrem iného zruší úlohu parlamentu pri voľbe sudcov a prokurátorov, Odborníci tvrdia, že vládou navrhované zmeny v spôsobe voľby sudcov a prokurátorov sú „krokom vpred“, ale existujú aj iné spôsoby, ako súdnictvo ovplyvniť. Objavujú sa tiež trvrdenia, že reforma sama osebe nezbaví súdy politického vplyvu. Navrhované zmeny srbskej ústavy z roku 2006 vo všeobecnosti však víta Európska únia, Benátska komisia, či ústavný poradný orgán Rady Európy, no len málokto verí, že sa ukončí dlhoročná prax zasahovania srbskej politickej elity do práce súdneho systému.
👩⚖️ NIEKTORÉ ĽUDSKÉ PRÁVA SÚ V STREDNEJ A JUHOVÝCHODNEJ EURÓPE PODĽA HRW OHROZENÉ ⚖️
Najnovšia správa Human Rights Watch (HRW) ukazuje, že práva menšín sú v niekoľkých krajinách juhovýchodnej a strednej Európy naďalej ohrozené alebo sa za posledné roky zhoršili. Správa sa zameriava na viac ako 60 krajín, medzi nimi aj na Bosnu a Hercegovinu, Kosovo, Srbsko, Maďarsko, Poľsko, Grécko, či Turecko. V správe sa uvádza, že v Srbsku „novinári kritizujúci úrady naďalej čelia obťažovaniu, vyhrážkam, násiliu a zastrašovaniu.“ V Poľsku vláda „pokračovala v podkopávaní právneho štátu posilňovaním svojej kontroly nad súdnictvom a očierňovaním novinárov a ľudskoprávnych aktivistov, ktorí kritizujú vládu.“ Okrem iného je v Maďarsku ohrozená aj LGBTI komunita, rovnako bolo zaznamenaných veľa útokov na členov rómskej komunity. Pokiaľ ide o Rómov, HRW poznamenáva, že „zostali neúmerne ohrození životom v chudobe a sociálnom vylúčení.“ Je to tak aj v iných krajinách. V Bulharsku, Českej republike, Rumunsku a na Slovensku „zdokumentovali aktivisti za práva Rómov protirómsku diskrimináciu a segregáciu v bývaní, vysťahovaniach a nedostatočnom prístupe k vode, sanitácii a základným verejným službám.“ Grécke úrady HRW zase kritizuje za to, že neriešia „narastajúce násilie páchané na ženách a zaviedli opatrenia, ktoré by mohli zvýšiť riziko pre niektoré obete domáceho násilia.“ V Turecku HRW poznamenáva, že po odstúpení od Istanbulského dohovoru nastal „veľký obrat v právach žien.“
💻 YOUTUBE JE HLAVNÝM ZDROJOM FALOŠNÝCH SPRÁV V ONLINE PRIESTORE👩💻
Podľa globálnej koalície fact checkerov je YouTube hlavným zdrojom online dezinformácií po celom svete. V liste podpísanom viac ako 80 skupinami, vrátane Full Fact v Spojenom kráľovstve a Fact Checker Washington Post sa uvádza, že na videoplatforme sa nachádza množstvo skupín, ktoré šíria dezinformácie o covide, a videá podporujúce naratív o „podvode“ počas prezidentských volieb v USA. V liste naliehajú na YouTube, ktorý vlastní Google, aby zabezpečili štyri zmeny vo svojom fungovaní: záväzok financovať nezávislý výskum dezinformačných kampaní na platforme; poskytovať odkazy na vyvrátenie lží vo videách šíriacich dezinformácie, zastaviť algoritmy, ktoré propagujú recidivistov; a urobiť viac v boji proti nepravdám vo videách v inom ako anglickom jazyku. Elena Hernandez, hovorkyňa YouTube, v odpovedi na list uviedla, že spoločnosť investovala veľa zdrojov do politík, ktoré obmedzujú šírenie dezinformácií.
Linky na články nájdete v komentároch.
Foto: 1. Reuters 2. Reuters 3. EPA 4. EPA-EFE 5. SOPA Images Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More