­čô░ 5 ZAHRANI─îN├ŁCH SPR├üV TOHTO T├Ł┼ŻD┼çA, KTOR├ë ZAUJALI N├ü┼áHO EUROPOSLANCA Vladim├şr Bil─Ź├şk ­čĹç

­čô░ 5 ZAHRANI─îN├ŁCH SPR├üV TOHTO T├Ł┼ŻD┼çA, KTOR├ë ZAUJALI N├ü┼áHO EUROPOSLANCA Vladim├şr Bil─Ź├şk ­čĹç

­čô░ 5 ZAHRANI─îN├ŁCH SPR├üV TOHTO T├Ł┼ŻD┼çA, KTOR├ë MA ZAUJALI ­čîŹ

­čçę­čç¬OLAF SCHOLZ PREBRAL PO MERKELOVEJ FUNKCIU KANCEL├üRA­čĺ╝

Nov├Ż nemeck├Ż kancel├ír Olaf Scholz zlo┼żil pr├şsahu a form├ílne tak prevzal moc po 16 rokov vedenia Nemecka Angelou Merkelovou. Scholz sa tak stal u┼ż ┼ítvrt├Żm kancel├írom z radov soci├ílnych demokratov, ktor├ş bud├║ vl├ídnu┼ą spolu so stranou Zelen├Żch a liber├ílov. Nov├í vl├ída m├í ambici├│zne pl├íny v boji proti klimatickej zmene, zaviazala sa napr├şklad k ukon─Źeniu pou┼ż├şvania uhlia do roku 2030 a presadzuje obnovite─żn├║ energiu. Ich prvotnou prioritou bude rie┼íenie pand├ęmie koronav├şrusu. Zauj├şmavos┼ąou je, ┼że nov├Ż kabinet je prv├Żkr├ít v nemeckej hist├│rii zast├║pen├Ż rovnak├Żm po─Źtom ┼żien a mu┼żov.

­čçź­čçĚZEMMOUR OFICI├üLNE OHL├üSIL PREZIDENTSK├Ü KANDIDAT├ÜRU, LE PENOV├ü V┼áAK V PRIESKUMOCH VEDIE­čôë

Franc├║zsky krajne pravicov├Ż novin├ír a spisovate─ż Eric Zemmour ofici├ílne ozn├ímil, ┼że bude kandidova┼ą v bud├║coro─Źn├Żch apr├şlov├Żch vo─żb├ích a bude sa tak sna┼żi┼ą zosadi┼ą s├║─Źasn├ęho prezidenta Emmanuela Macrona. Kontroverzn├Ż kandid├ít zn├ímy svojimi nen├ívistn├Żmi prejavmi tento t├Ż┼żde┼ł ohl├ísil vznik novej strany, ktor├í nesie n├ízov Znovudobytie a svoju prezidentsk├║ kampa┼ł od┼ítartoval na podujat├ş v Par├ş┼żi, ktor├ę sa nieslo v duchu anti-imigra─Źn├Żch a islamof├│bnych v├Żrokov. To sa pok├║sili prekazi┼ą pr├ştomn├ş aktivisti s n├ípisom ÔÇ×Nie rasizmuÔÇť na tri─Źk├ích, ktor├ş boli nesk├┤r fyzicky napadnut├ş Zemmourov├Żmi priaznivcami. Podujatie malo znovu upriami┼ą pozornos┼ą na Zemmoura po tom, ─Źo prieskumy verejnej mienky uk├ízali, ┼że jeho podpora po─Źas posledn├ęho mesiaca klesala. Prieskumy ukazuj├║, ┼że voli─Źi v s├║─Źasnosti veria, ┼że Marine Le Penov├í, sk├║sen├í l├şderka krajne pravicovej strany N├írodn├ę zhroma┼żdenie, by bola kompetentnej┼íou prezidentkou ako Zemmour.

­čçĚ­čçŞSRBSK├ü VL├üDA UST├ÜPILA DEMON┼áTRANTOM, ZMEN├Ź DVA Z├üKONYÔÜľ´ŞĆ

Protesty proti v├Żstavbe najv├Ą─Ź┼íej l├ştiovej bane v Eur├│pe a obavy Srbov z potenci├ílneho zne─Źistenia vody a p├┤dy sa stali novou v├Żzvou pre vl├ídnucu Srbsk├║ pokrokov├║ stranu a jej l├şdra, prezidenta Vu─Źi─Źa. Protesty vznikli v reakcii na pl├ín vl├ídy povoli┼ą ┼ąa┼żobnej spolo─Źnosti Rio Tinto ┼ąa┼żbu l├ştia. Demon┼ítranti zablokovali cesty na 50 miestach po celej krajine. Protestuj├║ci ┼żiadali zmeny dvoch z├íkonov, jedn├Żm z nich bol z├íkon o referende, ktor├Ż by mohol zjednodu┼íi┼ą verejn├ę rozhodnutia o enviroment├ílne problematick├Żch projektoch. Druh├Żm bol nov├Ż z├íkon o vyvlast┼łovan├ş, ktor├Ż by ┼ít├ítu u─żah─Źil z├şskanie s├║kromn├Żch pozemkov. Srbsk├í vl├ída po┼żiadavk├ím po protestoch ust├║pila.

ÔŁîBIELORUSKO PRIJALO POTRAVINOV├ë EMBARGO AKO ODVETU ZA SANKCIE­čžż

Bielorusk├í vl├ída od nov├ęho roka zak├í┼że dovoz potrav├şn z Eur├│pskej ├║nie a jej ─Źlensk├Żch ┼ít├ítov, ale i USA, Kanady, Severn├ęho Maced├│nska, ─îiernej Hory a Alb├ínska. Ide o reakciu Bieloruska na ned├ívne nov├ę sankcie vo─Źi Bielorusku, ktor├ę boli na Minsk uvalen├ę potom, ─Źo Luka┼íenkov re┼żim rozp├║tal hybridn├Ż konflikt na hraniciach s ─Źlensk├Żmi krajinami E├Ü. Hoci balk├ínske ┼ít├íty nie s├║ s├║─Źas┼ąou E├Ü, k sankci├ím sa pripojili taktie┼ż, preto sa odvetn├Ż z├íkaz na dovoz ┼íirokej ┼ík├íly potrav├şn t├Żka i troch balk├ínskych kraj├şn. Z├íkazom dovozu by v┼íak Balk├ín nemal by┼ą ekonomicky ohrozen├Ż. Ur─Źit├Ż vplyv bude ma┼ą na Severn├ę Maced├│nsko, ktor├ę do Bieloruska exportuje po─żnohospod├írske v├Żrobky, av┼íak, o─Źak├íva sa, ┼że vplyv na ─îiernu Horu a Alb├ínsko bude v d├┤sledku ve─żmi mal├ęho objemu v├Żvozu do Bieloruska minim├ílny.

­čžżROHINGOVIA ┼ŻALUJ├Ü FACEBOOK, M├ü MA┼Ą NA SVEDOM├Ź ┼á├ŹRENIE NEN├üVISTI A GENOC├ŹDUÔÜľ´ŞĆ

Rohinsk├ş ute─Źenci ┼żaluj├║ Facebook a ┼żiadaj├║ od┼íkodn├ę viac ako 150 mili├írd dol├írov za genoc├şdu v Mjanmarsku. Obete v USA a Spojenom kr├í─żovstve obvi┼łuj├║ spolo─Źnos┼ą Meta z podnecovaniu n├ísilia a hovoria, ┼że nedbalos┼ą Facebooku umo┼żnila genoc├şdu rohingsk├Żch moslimov v Mjanmarsku po tom, ─Źo algoritmy soci├ílnej siete zosilnili nen├ívistn├ę prejavy a platforma nedok├ízala odstr├íni┼ą poburuj├║ce pr├şspevky. V hromadnej ┼żalobe sa uv├ídza, ┼że Facebook bol ÔÇ×ochotn├Ż vymeni┼ą ┼żivoty Rohingov za lep┼íie preniknutie na trh v malej krajine v juhov├Żchodnej ├üziiÔÇť. Hromadn├í ┼żaloba bola podan├í pr├ívnikmi v Kalifornii.

Linky na ─Źl├ínky n├íjdete v koment├íroch. Foto: 1.EPA 2. Reuters 3. EPA-EFE 4. EPA-EFE 5. Autor spr├ívy, foto a spr├ívu publikoval SPOLU – ob─Źianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.