­čÜĘ ­čîČ SNEHOV├ü KALAMITA: MV SR EVIDUJE 108 MIMORIADNYCH SITU├üCI├Ź ÔŁŚ JAZDITE BEZPE─îNE, POZOR NA RIZIKO P├üDU LAV├ŹN Mimoriadna situ├íci…

­čÜĘ ­čîČ SNEHOV├ü KALAMITA: MV SR EVIDUJE 108 MIMORIADNYCH SITU├üCI├Ź
ÔŁŚ JAZDITE BEZPE─îNE, POZOR NA RIZIKO P├üDU LAV├ŹN

Mimoriadna situ├ícia pre cel├Ż okres vyhl├ísen├í prednostom okresn├ęho ├║radu plat├ş na─Ćalej v ─îadci, v ostatn├Żch pr├şpadoch platia mimoriadne situ├ície na ├║rovni obc├ş a miest, ktor├ę vyhl├ísili starostovia alebo prim├ítori.

ÔŁä´ŞĆHust├ę sne┼żenie a vietor po─Źas piatku a soboty su┼żovali hlavne severn├║ a severoz├ípadn├║ ─Źas┼ą Slovenska. Mimoriadne situ├ície boli vyhl├ísen├ę pre nezjazdnos┼ą miestnych komunik├íci├ş, s┼ąa┼żen├Ż pr├şstup do obydl├ş, obchodov, zdravotn├Żch stred├şsk ─Źi zast├ívok hromadnej dopravy alebo s┼ąa┼żen├ę z├ísobovanie. V nieko─żk├Żch obciach boli preru┼íen├ę dod├ívky elektrickej energie.

SITUÁCIA SA STABILIZOVALA
Celkov├║ situ├íciu v s├║─Źasnosti nem├┤┼żeme pova┼żova┼ą za vyrie┼íen├║, ale dobrou spr├ívou je, ┼że je minim├ílne stabilizovan├í. Starostom a prim├ítorom zasiahnut├Żch obc├ş a miest sa podarilo so silami a prostriedkami obc├ş v spolupr├íci s cest├írmi a obyvate─żmi obc├ş zabezpe─Źi┼ą priechodnos┼ą v┼íetk├Żch hlavn├Żch cestn├Żch ┼ąahov a aj v├Ą─Ź┼íiny miestnych ciest.

ÔŁŚ ­čÜŚ ODPOR├Ü─îANIA MV SR A CESTOVANIE AUTOM
Ô×í´ŞĆ MV SR vyz├Żva vodi─Źov na zv├Ż┼íen├║ opatrnos┼ą v cestnej prem├ívke. Upozor┼łujeme vodi─Źov na v├Żstrahy Slovensk├ęho hydrometeorologick├ęho ├║stavu pred snehov├Żmi jazykmi a z├ívejmi 1. stup┼ła, ktor├ę platia pre v├Żchodn├ę Slovensko.
Ô×í´ŞĆ Z├írove┼ł na─Ćalej apelujeme na ob─Źanov, aby zv├í┼żili cestovanie autom hlavne v zasiahnut├Żch oblastiach.
Ô×í´ŞĆ Pred cestou sa uistite, ┼że m├íte dostatok paliva, prikr├Żvky alebo vhodn├ę tepl├ę oble─Źenie, aspo┼ł men┼íie mno┼żstvo jedla a tekut├şn a v pr├şpade potreby aj sne┼żn├ę re┼ąaze.
Ô×í´ŞĆ Taktie┼ż odpor├║─Źame sledova┼ą predpove─Ć po─Źasia a zjazdnos┼ą a stav komunik├íci├ş a dopravn├ę obmedzenia. Aktu├ílne inform├ície o zjazdnosti ciest n├íjdete na www.zjazdnost.sk.

ZLO┼ŻKY MV SR POM├üHALI OB─îANOM
­čÜĺ­čÜô Nepriazniv├ę po─Źasie si vy┼żiadalo zv├Ż┼íen├ę nasadenie zlo┼żiek ministerstva vn├║tra ÔÇô Policajn├ęho zboru, Hasi─Źsk├ęho a z├íchrann├ęho zboru, Horskej z├íchrannej slu┼żby, okresn├Żch ├║radov a sekcie kr├şzov├ęho riadenia MV SR.

­čÖĆ ÔÇ×─Äakujem v┼íetk├Żm zlo┼żk├ím rezortu vn├║tra za nasadenie. Rovnako ─Ćakujem aj ─Ćal┼í├şm, ktor├ş akt├şvne po─Źas uplynul├ęho v├şkendu pom├íhali zvl├ída┼ą kalamitn├║ situ├íciu,ÔÇť povedal minister vn├║tra SR Roman Mikulec.

­čÜĺ Pr├şslu┼ín├şci HaZZ a dobrovo─żn├ş hasi─Źi zasahovali v s├║vislosti s poveternostnou situ├íciou po─Źas soboty 300-kr├ít, najviac z├ísahov eviduj├║ hasi─Źi v ┼Żilinskom kraji, a to 71. Hasi─Źi odstra┼łovali popadan├ę stromy z ciest, zo ┼żelezni─Źnej trate, z vozidiel, vy┼ąahovali uviaznut├ę vozidl├í zo z├ívejov, zasahovali pri dopravn├Żch nehod├ích, ─Źi odstra┼łovali uvo─żnen├ę plechy na strech├ích.

­čŚ╗ Horsk├í z├íchrann├í slu┼żba upozor┼łuje turistov a ly┼żiarov na riziko p├ídu lav├şn. Vo Vysok├Żch Tatr├ích, Z├ípadn├Żch Tatr├ích a Malej Fatre plat├ş ve─żk├ę lav├şnov├ę nebezpe─Źenstvo, ┼ítvrt├Ż stupe┼ł z p├Ą┼ądielnej stupnice. Vo Ve─żkej Fatre a N├şzkych Tatr├ích pretrv├íva zv├Ż┼íen├ę lav├şnov├ę nebezpe─Źenstvo, tret├ş stupe┼ł.

ÔŤĚ Horsk├ş z├íchran├íri z├írove┼ł ly┼żiarom d├┤razne neodpor├║─Źaj├║ v ly┼żiarskych stredisk├ích op├║┼í┼ąa┼ą otvoren├ę zjazdov├ę trate a sk├║┼ía┼ą ly┼żova┼ą vo vo─żnom ter├ęne. Mnoh├ę ly┼żiarske stredisk├í maj├║ v map├ích tzv. freeridov├ę z├│ny, do ktor├Żch z├ísadne neodpor├║─Źa ak├Żko─żvek vstup.

ÔŁŚ´ŞĆ Horsk├í z├íchrann├í slu┼żba upozor┼łuje, ┼że sa v hor├ích bl├ş┼żi jeden z najnebezpe─Źnej┼í├şch t├Ż┼żd┼łov roka. V uplynul├Żch d┼łoch napadlo v niektor├Żch horsk├Żch oblastiach viac ako 100 ÔÇô 150 cm snehu, ─Źo sp├┤sobilo ve─żk├ę lav├şnov├ę nebezpe─Źenstvo. N├ísledne sa pridal siln├Ż vietor s r├Żchlos┼ąou do 150 km/h. Vplyvom siln├ęho vetra sa premiestnilo ve─żk├ę mno┼żstvo snehu. Vytvorili sa vank├║┼íe, preveje a dosky z vetrom previateho snehu.

­čîČ V hor├ích o─Źak├íva HZS ve─żk├ę a stredne ve─żk├ę lav├şny, ktor├ę sa m├┤┼żu uvo─żni┼ą samovo─żne, alebo len pri malom dodato─Źnom za┼ąa┼żen├ş. Nebezpe─Źn├ę bud├║ rovnako aj miesta, kde sa lav├şny be┼żne nevyskytuj├║, alebo neo─Źak├ívaj├║, napr├şklad v strm├Żch lesn├Żch porastoch. Ve─żk├Ż probl├ęm m├┤┼żu sp├┤sobi┼ą aj mal├ę lav├şny s kr├ítkou dr├íhou, kon─Źiace v ter├ęnnych pasc├ích.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Nap├ş┼íte n├ím v pr├şpade preklepu alebo chyby v ─Źl├ínku. ─Äakujeme

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *