113. TÝŽDEŇ V OBRANE Správou tohto týždňa je oficiálna žiadosť Fínska a Švédska o vstup do NATO 💛🤍💙. Keď sa tak stane, Aliancia…

113. TÝŽDEŇ V OBRANE

Správou tohto týždňa je oficiálna žiadosť Fínska a Švédska o vstup do NATO 💛🤍💙. Keď sa tak stane, Aliancia bude opäť silnejšia, pretože nie 30, ale až 32 ekonomicky a vojensky silných krajín bude pripravených prísť na pomoc svojim spojencom v prípade napadnutia, a tak naplniť mušketiersky princíp článku 5 “jeden za všetkých, všetci za jedného”. Samozrejme, nespoliehame sa len na pomoc zvonka, ale poctivo si plníme aj domáce úlohy – rozširujeme rady vojakov, uschopňujeme nepojazdnú vojenskú techniku, modernizujeme ozbrojené sily, školíme verejnú správu v krízovom manažmente a poctivo cvičíme so spojencami, aby sme nič nezanedbali🙋🏻‍♂️. Viac informácií v pravidelnom #TýždeňVobrane 👇🏻👇🏻👇🏻

1️⃣ Klobúk dole pred 55 ženami a 139 mužmi, ktorí v piatok slávnostným zložením vojenskej prísahy vstúpili do služby vlasti. Nikdy za uplynulých 30 rokov sme totiž neboli svedkom takej veľkej bezpečnostnej krízy, a tak blízko našich hraníc, ako dnes. Preto si mimoriadne cením odhodlanie týchto mladých ľudí “brániť slobodu, nezávislosť, zvrchovanosť, územnú celistvosť Slovenskej republiky a nedotknuteľnosť jej hraníc” a ich pripravenosť “vynaložiť všetky svoje sily a schopnosti a nasadiť aj svoj život”, ako hovorí vojenská prísaha. Gratulujeme všetkým k úspešnému absolvovaniu čoraz náročnejšieho sedemtýždňového základného výcviku v Martine a tešíme sa na spoluprácu 😊. Tento rok sme celkovo prijali do našich radov už približne 700 nových vojakov a vojačiek. 💪

2️⃣ S ministrami obrany členských krajín EÚ sme tento týždeň osobne rokovali v Bruseli v rámci zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci a tiež Riadiaceho výboru Európskej obrannej agentúry (EDA). Hlavnou témou bolo dianie na Ukrajine, Strategický kompas EÚ v kontexte Spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ a bezpečnostná situácia v regióne Sahel. Stretnutie som využil aj na množstvo menších bilaterálnych rokovaní s viacerými krajinami, ktoré s nami spolupracujú.

3️⃣ Fínsko a Švédsko podali oficiálnu žiadosť o vstup do NATO🇫🇮🇸🇪. Tieto krajiny dlho zastávali neutralitu, no už roky s nami úzko spolupracovali v zahraničných misiách a operáciách a zúčastňovali sa spoločných cvičení, a teraz kvôli šialenej ruskej agresii na Ukrajine sa rozhodli požiadať o vstup do NATO, keďže sa obávajú aj o svoju bezpečnosť. Najmä Fíni si pamätajú hneď niekoľko útokov Ruska či Sovietskeho zväzu na ich územie v minulosti. S členstvom oboch krajín ešte musí súhlasiť všetkých 30 členských krajín (vrátane poslancov v našom parlamente), ale som presvedčený, že už čoskoro sa k nám pridajú, a budeme opäť silnejší💪🏻. Môžem zároveň potvrdiť, že švédsky minister obrany k nám už čoskoro zavíta na oficiálnu bilaterálnu návštevu.

4️⃣ Začalo sa najväčšie slovenské cvičenie s medzinárodnou účasťou Slovenský štít 2022🛡. Zúčastní sa ho viac ako 1200 vojakov zo Slovenska, Maďarska a Spojených štátov amerických. Prvý týždeň si precvičia velitelia, štáby a jednotky plánovanie a vedenie spoločných operácií v medzinárodnom prostredí. V druhom týždni už vojakov čakajú samotné manévre v priestoroch Centra výcviku Lešť.

5️⃣ Veľmi dobre si pamätám moju prvú návštevu Správy štátnych hmotných rezerv SR. V skladoch sme objavili množstvo náhradných dielov na našu starú vojenskú techniku, ktoré na trhu pre ich zastaranosť bolo už ťažké dostať. Zatiaľ čo nepojazdná technika stála, v skladoch SŠHR na súčiastky sadal prach. Spolu s riaditeľom Ján Rudolf, ktorý nahradil zlatotehličkového Kičuru, sme preto poverili našich kolegov, aby zabezpečili vyskladnenie náhradných súčiastok v prospech vojakov. Na základe podpísanej zmluvy teraz dostanú naše ozbrojené sily bezodplatne 686 kusov náhradných dielcov⚙️🔩 na nákladné automobily P-V3S, bojové vozidlá pechoty BVP-1, BVP-2 a tanky T-72 v hodnote takmer pol milióna eur. Načasovanie nemohlo byť lepšie, konflikt na Ukrajine ešte viac skomplikoval dodávky náhradných dielov na starú sovietsku techniku a podčiarkol potrebu jej modernizácie. V spolupráci so SŠHR pokračujeme, cieľom je, aby skladové zásoby plne odrážali potreby ozbrojených síl v prípade krízových situácií.

6️⃣ Štátny tajomník Marian Majer zavítal na Liptov, kde bol pozrieť ako pokročili práce vo vojenskom priestore Mokraď. Napriek nemalým investíciám bol objekt bývalým vedením označený za nepotrebný a pripravený na odpredaj🙈. Prečo asi…?! Po našom nástupe na MO SR sme sa doň rozhodli vrátiť vojenský život. Vďaka množstvu odvedenej práce už celý priestor vyzerá podstatne inak ako predtým. Pred pár týždňami sme ho využili na postavenie stanového mestečka pre utečencov z Ukrajiny. Po ďalších úpravách a investíciách sa doň postupne budú presúvať niektoré súčasti OS SR. Hoci táto premena nie je a nebude jednoduchá, množstvo úsilia stojí za to.

7️⃣ Boj s hybridnými hrozbami berieme vážne a podnikáme voči nemu kroky vo všetkých smeroch. Počas nedávnej návštevy kongresmanov Spojených štátov sme ich upozornili na problémy, ktoré so sebou prináša zneužívanie sociálnej siete Facebook prokremeľskou propagandou. Som veľmi rád, že v nadväznosti na naše stretnutie reagujú, a žiadajú spoločnosť Meta, aby riešila proruské dezinformácie na Slovensku👍🏻. A čím viac kvôli tomu vyplakávajú proruskí gágaji, tým viac ma teší táto správna a pre bezpečnosť Slovenska dôležitá iniciatíva.

8️⃣ Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika v Liptovskom Mikuláši zorganizovala štvordňový odborný kurz „Krízový manažment, integrovaný záchranný systém, civilná ochrana“. Pre rekordný záujem o účasť spomedzi zástupcov štátnej správy, verejnej správy a samosprávy plánujeme v priebehu roka zorganizovať ešte ďalšie dva kurzy👍🏻. Aj touto formou ministerstvo odovzdáva cenné teoretické a praktické skúsenosti z riadenia krízových situácií, ktoré sú obzvlášť potrebné v kontexte aktuálneho diania na Ukrajine. Záväzok sme si však stanovili oveľa skôr – už v Programovom vyhlásení vlády SR na roky 2020-2024, ktoré postupne úspešne napĺňame vo všetkých oblastiach.

9️⃣ Do 21. ročníka výtvarnej súťaže rezortu obrany pre žiakov základných škôl s názovom „Vojaci očami detí“ sa tento rok zapojilo 328 škôl a práce poslalo aj 28 jednotlivcov. Spolu tak porota vyberala víťaza spomedzi 2 545 výtvarných kresieb, malieb, koláží a grafík👩🏼‍🎨🎨. V kategórii mladší žiaci zvíťazila práca Jakuba Kuráka zo ZŠ J. J. Thurzu v Detve „Vojaci a strach v tme“, prvú cenu v kategórii starších žiakov zas Barbora Brindžáková zo ZŠ Krosnianska v Košiciach za prácu „Malí, ale slobodní, sa staviame veľkému zlu”. Ďakujem všetkým malým umelcom, ktorí opäť raz preukázali, ako citlivo vnímajú svet okolo seba a poslanie našich profesionálnych vojakov🙏🏻.
Rovnako sa snažíme, aby boli deti pozorné a ohľaduplné aj voči prírode, preto naše Vojenské lesy a majetky SR, š.p. pravidelne organizujú rôzne podujatia zamerané na najmenších. V týždni navštívili MŠ Jakubov, malým poslucháčom porozprávali o živote v lese a ochrane prírody🌲🐿🦉.

🔟 Štátny tajomník Marian Majer navštívil viaceré podujatia, na ktorých odbornej komunite prezentoval kroky rezortu obrany v kľúčových otázkach obrany a bezpečnosti. Začiatkom týždňa otvoril konferenciu SecTec Security Day, ktorá prepája odborníkov na kybernetickú a informačnú bezpečnosť z privátnej sféry, s predstaviteľmi štátu a združení. Témou tohto ročníka bola kybernetická vojna. Prostredníctvom online konferencie tiež vo štvrtok hovoril so zástupcami európskych think-tankov o postoji našej vlády k budúcnosti NATO a EÚ v kontexte agresie na Ukrajine, o pripravovanej Strategickej koncepcii NATO a nedávno schválenom Strategickom kompase EÚ.

Foto: MO SR

Autor správy, foto a správu publikoval Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.