28 MILIÓNOV EUR NA ODMENY V ŠKOLSTVE Koronakríza v uplynulom roku oslabila ekonomiku. Aj naďalej ale rokujeme s ministerstvom f…

28 MILIÓNOV EUR NA ODMENY V ŠKOLSTVE

Koronakríza v uplynulom roku oslabila ekonomiku. Aj naďalej ale rokujeme s ministerstvom financií, aby sme dostali financie na plošné zvýšenie platov učiteľov od ďalšieho roka. Ak totiž tieto financie nedostatneme, nebudeme môcť zvýšiť platy.

Považujeme ale za dôležité odmeniť učiteľov aj v tomto roku. Preto sme vyčlenili 28 miliónov eur na odmeny pre učiteľov a zamestnancov škôl. Ide o dva typy odmien: 100-eurová odmena pre všetkých zamestnancov v prenesenom výkone a 200-eurový stabilizačný príspevok napočítaný na každého pedagogického a odborného zamestnanca.

1⃣ Prvá odmena v sume 100 eur je určená všetkým zamestnancom, ktorých financujeme cez prenesený výkon. Je to celkovo 11 miliónov eur, ktoré vyčleňujeme tento rok na odmeny. Presnú sumu, ktorú dostane škola, nájdete v linku dole.

👉 Pre zamestnancov v originálnych kompetenciách (MŠ, ZUŠ, ŠKD, internáty či školské jedálne): Táto odmena je tiež ukotvená v kolektívnej zmluve a v tomto prípade ju vyplatí zriaďovateľ.

2⃣ Okrem toho základným školám a stredným školám v sieti posielame 200 eur na každého pedagogického a odborného zamestnanca na tzv. stabilizačné odmeny. Celkovo ide o 17 miliónov eur. Riaditeľ dostane celkovú sumu, ktorú môže prerozdeliť na základe výkonu.

👉 Pre inšpiráciu môžete ako riaditelia navštíviť fb skupinu Riaditelia škôl a podeliť sa o skúsenosti alebo inšpirovať sa ako postupovať.
👉 Riadiť sa môžete napríklad výkonom stanoveným v profesijných štandardoch v pokyne ministra 39/2017.
👉 Alebo napríklad môžete zvoliť vlastný prístup. Niektorí riaditelia napríklad určia tabuľku s kritériami a aktivitami ako: príprava na súťaže, vzdelávacie aktivity, inovatívne prístupy, koordinátori, triednictvo, dvojité triednictvo, práca v komisiách… a na základe toho prideľujú odmeny.

Vieme, že toto obdobie bolo náročné pre všetkých a hoci koronakríza nepraje ekonomike ani štátnemu rozpočtu, je pre nás dôležité hľadať spôsoby, ako sa odmeniť a poďakovať učiteľom a zamestnancom škôl.

Viac info nájdete tu: https://www.minedu.sk/dohodovacie-konanie-rok-2021/

Autor správy, foto a správu publikoval Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *