95. TÝŽDEŇ V OBRANE Nový rok, ktorý sme po dvoch rokoch opäť privítali salvami na nábreží Dunaja v Bratislave, začal z ostra 😊…

95. TÝŽDEŇ V OBRANE

Nový rok, ktorý sme po dvoch rokoch opäť privítali salvami na nábreží Dunaja v Bratislave, začal z ostra 😊. Informácie (objektívne, ale tiež kopec nezmyslov) o Dohode o obrannej spolupráci s USA zaplnili mediálny priestor, zišla sa skupina expertov, ktorá vyhodnocuje ponuky na obstaranie bojových obrnených vozidiel 8×8, pozorne monitorujeme dianie vo východnej Európe, o ktorom som s kolegami z ostatných krajín EÚ rokoval aj na stretnutí ministrov v Bretónsku. Aby Vám nič neuniklo, prinášam Vám štandardný sumár v pravidelnom #TýždeňVobrane 👇🏻

1️⃣ Vláda schválila Dohodu o obrannej spolupráci s USA (DCA). Na tlačovej besede som poďakoval za spoluprácu nielen kolegom na vláde, ale aj bývalým predsedom vlády Róbertovi Ficovi a Petrovi Pellegrinimu (ktorí napriek tomu, že Dohodu DCA sami výrazne presadzovali a aj dva roky vyjednávali, medzitým zistili, že síce klamlivou, ale predsalen kritikou vedia vytĺcť nejaké politické body a tak neváhajú strašiť a zavádzať). Áno, práve oni z ich iniciatívy spustili práce na tejto dohode, ktorú má mimochodom uzavretú ďalších 23 členských krajín NATO, vrátane všetkých krajín na východnej hranici. DCA prináša rámec pre spoluprácu, ktorá už prebieha, no nebola právne uchopená. Umožní tiež USA investovať do našej obrannej infraštruktúry, ktorá však ostane v našom vlastníctve. Nie, neumožňuje žiadne americké základne, neodovzdáme Američanom letiská v Kuchyni a na Sliači, neumožňuje prítomnosť jadrových zbraní, nespôsobí stratu suverenity a nemá nič spoločné s tým, či bude alebo nebude civilná premávka na letisku Sliač. Áno, civilná premávka sa na to letisko pre jeho rekonštrukcii vráti. Zastaviť ju, naopak, úplne nezmyselne chcela SNS za vlády Pellegriniho.

2️⃣ V stanovenom termíne do 31. decembra nám predložilo svoje ponuky na obstaranie bojových obrnených vozidiel 8×8 päť krajín (ČR, Fínsko, Rumunsko, Španielsko, USA). Aktuálne zasadá 70-členná komisia expertov nášho rezortu, ale aj rezortu hospodárstva, ktorá posudzuje ponuky z hľadiska technického riešenia, ceny, ale aj zapojenia domáceho obranného priemyslu. To musí predstavovať minimálne 40% celkovej ceny akvizície☝🏻. Naše odporúčanie predložíme na vládu do konca marca.

3️⃣ Ozbrojené sily SR zorganizujú v marci dvojtýždňové medzinárodné cvičenie Saber Strike. Celkovo 3000 vojakov s približne 1000 kusmi techniky bude cvičiť na Lešti, v posádkovom cvičisku Levice a na letisku Sliač. Cieľom je precvičiť spoluprácu s aliančnými spojencami. Pre všetkých konšpirátorov rovno uvádzam – cvičenie nijako nesúvisí s DCA, ktorá zatiaľ navyše nie je ani platná. Po ukončení cvičenia všetci zúčastnení opustia územie SR. Navyše, cvičenie je medzinárodne koordinované a je súčasťou širokej série marcových cvičení od Pobaltia, cez Poľsko, Česko až po Rumunsko.

4️⃣ Pri klamstvách a strašení, ktorých bolo tento týždeň naozaj neúrekom 🙈, sa ešte pristavím. Peter Pellegrini klamal aj vo veci údajného povinného očkovanie pre vojakov. Akosi zabudol, že povinné očkovanie je definované v zákone o štátnej službe profesionálnych vojakov č. 281/2015. Schválila ho teda vláda Róberta Fica a Pellegrini v nej vtedy samozrejme sedel. Povinné očkovanie pre vojakov presadil vtedajší minister za Smer Martin Glváč. A treba dodať, že urobil dobre, ide predsa o zdravie vojakov a o funkčnosť ozbrojených síl v krízovej situácii. Len teda nechápem, prečo to teraz Smer a Hlas kritizujú, keď s tým sami prišli v minulosti a sami si ti aj v jednofarebnej vláde Smeru schvalili. Samozrejme, očkovanie proti Covidu hlavný rezortný hygienik vyžaduje len u tých, pri ktorých je to nevyhnutné – napríklad vojakov, ktorí chodievajú na zahraničné služobné cesty, na výcvik a cvičenia, či pôsobia v medzinárodnom krízovom manažmente. A tak je to aj správne.

5️⃣ Do ozbrojených síl sa nám hlási rekordný počet uchádzačov. Rovnako rekordný je aj počet nováčikov, ktorí nastúpili v pondelok na základný vojenský výcvik. Celkovo 491 mužov a žien čaká náročná 7-týždňová príprava, ktorá preverí ich sily. Držím im palce, aby to úspešne zvládli až po slávnostnú vojenskú prísahu 25. februára✊🏻.

6️⃣ Vo francúzskom meste Brest prebehlo rokovaniu Rady EÚ pre zahraničné veci vo formáte ministrov obrany členských štátov Európskej únie. Hovorili sme o revízii Strategického kompasu, o pôsobení neštátnych aktérov v oblastiach misií a operácií EÚ. Dominovalo však aktuálne dianie a bezpečnostná situácia na východnej hranici. Ukrajina má našu jasnú podporu pre jej nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť. Vyzývame Rusko k dialógu a deeskalácii napätia.

7️⃣ Žiaľ, pandémia prekazila plánované novoročné stretnutie s vojenským diplomatickým zborom akreditovaným na Slovensku. O to väčšiu radosť mám, keď sa podarí pracovné rokovanie aspoň v užšom kruhu. Ďakujem za tohtotýždňové rokovanie švédskej veľvyslankyni Annike Markovic, s ktorou sme hovorili o súčasnej spolupráci a možnostiach jej ďalšieho rozvoja.

8️⃣ Pri príležitosti nedávneho sviatku Troch kráľov nám Ordinár ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Mons. František Rábek požehnal služobné priestory a kancelárie Trojkráľovou svätenou vodou.
Nechýbala modlitba a spoločné priania úspechov do nového roka🙏🏻. Mons. Rábek, ešte raz veľmi pekne ďakujem sa vaše slová a za vašu dlhodobú službu v ozbrojených silách. A rovnako ďakujem talentovaným mladým dámam z Cirkevného konzervatória v Petržalke, ktoré nám zaspievali nádherné vianočné piesne🎄.

9️⃣ Na záver ešte raz obrovské gratulácie našej snehovej kráľovnej 👑, famóznej Petre Vlhovej z VŠC Dukla, ku zisku malého krištáľového glóbusu. Sme nesmierne pyšní a ďakujeme za výbornú reprezentáciu SR aj Dukly🔝

Prajem Vám krásnu nedeľu priatelia! A nenechajte si ju pokaziť ani obrovským množstvom farizejstva a klamstiev, ktoré Vám dnes ponúkne úderku Smeru v politických diskusiách. V diskusii so mnou bude klamať a strašiť Blanár, s Ďurom Krupom – Kaliňák a s Ivanom Korčokom – Fico.

Autor správy, foto a správu publikoval Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *