ANALÝZA NEBEZPEČNÉHO VPLYVU DEZINFORMÁCIÍ

ANALÝZA NEBEZPEČNÉHO VPLYVU DEZINFORMÁCIÍ

87 STATUSOV ZA 24 HODÍN: TOTO KONTO MÁ VÁŽNÝ PROBLÉM…

Policajný zbor používa svoju stránku „Hoaxy a podvody – Polícia SR“ na upozorňovanie pred šírenými dezinformáciami. Často využívame humor, moderný štýl, ale v zásade vždy v hlavnej časti statusu ponúkame vysvetlenie. Vďaka takejto kombinácii sme najsledovanejšou antihoaxovou stránkou v Európe. Niekedy však nie je priestor na odľahčený štýl a toto je práve ten prípad. Poďme si ho postupne rozobrať, pretože sa dá z neho veľa naučiť a pochopiť to, ako funguje svet dezinformácií a aký vážny vplyv môže mať na ľudské zdravie.

KOLOBEH ŽIVOTA DEZINFORMÁCIE

1. Na počiatku stojí tvorca (tvorcovia). Je to osoba alebo organizácia, ktorá často neverí tomu, čo píše, vie, že tvorí bludy a klamstvá. Zároveň si však uvedomuje, že takýmto klamstvom dokáže osloviť veľmi veľa ľudí. A týchto ľudí chce použiť na naplnenie svojich cieľov.

2. Hoax sa dostáva do obehu. Falošné účty ho šíria ďalej a ďalej. Dostáva sa k reálnym používateľom Facebooku, k úplne normálnym ľuďom, ktorí netušia, že začínajú byť zneužívaní.

3. Normálni, existujúci ľudia veria obsahu hoaxu. Neskúmajú, prečo vznikol. Neuvedomujú si, že sa stávajú pracovným nástrojom tých, ktorí ich zneužívajú na vlastné ciele. Bezhlavo šíria klamstvá ďalej, prepadajú im a stávajú sa závislými.

KEĎ UŽ IDE O ZDRAVIE

➡ Dezinformácie zabíjajú. Ak niekto uverí klamstvu, ktoré sa týka napríklad oblasti medicíny alebo zdravia, riskuje vlastný život. Napríklad, v USA uverili ľudia informácií, že Covid-19 sa dá liečiť vypitím bielidla. Tak ho začali piť a zomreli.

➡ Dopad dezinformácií má aj iné, dlhotrvajúce podobe vplyvu na ľudské zdravie. Pred rokmi sa začalo hovoriť o závislosti tínedžerov od počítačových hier a internetu. Áno, je to naďalej problém, no pridal sa k nemu ďalší – čoraz viac starších ľudí prepadáva závislosti od sociálnych sietí a dezinformácií.

➡ Počas monitoringu narážame pravidelne na používateľské profily, ktoré sa prezentujú ako profily patriace starším osobám. Ide o vekovú kategóriu 40+, pričom ani seniori v kategórii 60+ nie sú žiadnou výnimkou. Tieto osoby trávia dennodenne dlhé hodiny za počítačom alebo mobilným telefónom. Vieme to konštatovať na základe ich verejne dostupnej aktivity. Zdieľajú statusy v takej intenzite, že pre normálneho človeka je to až k neuvereniu.

➡ Aj v takýchto prípadoch musíme byť na pozore. Existujú totiž kontá, ktoré sa tvária, že reprezentujú konkrétnu osobu, avšak v skutočnosti sa za ním skrýva organizovaná skupina, takže o jeho chod sa stará viac ľudí. Ide o premyslenú komunikačnú taktiku, keďže na verejnosť často lepšie pôsobí konkrétny človek, „aktivista“, než anonymná stránka nejakej organizácie.

➡ Jedným z príkladov je konto pod názvom „Iveta Šamánková“, ktoré spĺňa znaky, podľa ktorých ide o účet patriaci jednej konkrétnej osobe. Toto konto za posledných 24 hodín zverejnilo 87 statusov. V priemere to vychádza na jeden zdieľaný status každých 16,5 minúty. Ide pritom o statusy, z ktorých mnohé môžeme označiť za dezinformačné, manipulačné, skresľujúce či agresívne.

➡ Mnohí z vás sa nás pýtate, čo s takýmito prípadmi môže robiť polícia. Bohužiaľ, často máme zákonom zviazané ruky, nemôžeme prekračovať svoje právomoci. Najúčinnejším riešením môže byť blízka rodina, priatelia… Pretože aj v takýchto prípadoch môže ísť o zdravie dotyčného človeka, ktorý potrebuje pomoc.

TOMUTO KONTU SME SA VENOVALI V MINULOSTI PRAVIDELNE

➡ https://www.facebook.com/hoaxPZ/posts/1063178321176701
➡ https://www.facebook.com/hoaxPZ/posts/1029317881229412

DÁVAJTE SI POZOR, NEVERTE DEZINFORMÁCIÁM, DISKUTUJTE SO SVOJIMI BLÍZKYMI A PRIATEĽMI – A AJ NA NICH DÁVAJTE POZOR!

Autor správy, foto a správu publikoval Polícia Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.