BIOMETRICKÉ PASY VYDÁVA SLOVENSKO UŽ VIAC AKO 10 ROKOV, TERAZ K NIM PRIBUDNÚ AJ OBČIANSKE PREUKAZY Vláda dnes schválila novelu…

BIOMETRICKÉ PASY VYDÁVA SLOVENSKO UŽ VIAC AKO 10 ROKOV, TERAZ K NIM PRIBUDNÚ AJ OBČIANSKE PREUKAZY

Vláda dnes schválila novelu zákona o občianskych preukazoch. Do elektronického čipu občianskeho preukazu sa budú zapisovať odtlačky prstov a podoba tváre, a to vo forme zakódovaných biometrických údajov.

Ministerstvo vnútra pripravilo návrh v súvislosti s európskym nariadením o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov Únie. Cestovné pasy vydáva SR v biometrickej kvalite už od roku 2008.

❗️Zdôrazňujeme, že z databázy ministerstva vnútra budú odtlačky prstov vymazané v momente, keď bude doklad vydaný držiteľovi. Európske nariadenie vytváranie databázy odtlačkov ani neumožňuje.

➡️ Povinnosť podrobiť sa nasnímaniu odtlačkov prstov sa bude vzťahovať na osoby, ktoré dovŕšili vek 12 rokov.
➡️ Osobám, ktorým z rôznych dôvodov nebude možné zosnímať odtlačky prstov, sa OP vydá s platnosťou na 1 rok.
➡️ Zosnímať podobu tváre, odtlačky prstov a podpis bude možné aj na zastupiteľských úradoch v zahraničí.
➡️ Novinkou bude možnosť prezerať a kontrolovať si biometrické aj ostatné údaje zapísané v elektronickom čipe pomocou pripravovanej aplikácie. V súčasnosti je to možné len na oddelení dokladov.
➡️ Vzhľadom na povinnosť podrobiť sa nasnímaniu odtlačkov prstov pri podaní žiadosti už nebude možné požiadať o vydanie občianskeho preukazu elektronicky.

ZMENY V ZÁKONE O CESTOVNÝCH PASOCH

➡️ Návrhom sa zároveň upravuje aj zákon o cestovných dokladoch. Žiadateľ o pas už nebude musieť uvádzať v žiadosti o vydanie dokladu adresu pobytu.
➡️ Ďalšou zmenou je, že občania starší ako 15, ale mladší ako 18 rokov pri podávaní žiadosti o pas budú môcť predložiť súhlas rodiča či zákonného zástupca bez notárskeho overenia jeho podpisu.

SPRÁVNE POPLATKY

➡️ Pre občanov starších ako 15 rokov s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky je občiansky preukaz povinným dokladom, u ostatných občanov je to dobrovoľný doklad. Vzhľadom na uvedené je preto vhodné oslobodiť občanov s povinnosťou držby občianskeho preukazu od niektorých poplatkov.

Účinnosť novelizácií sa navrhuje od 1. mája 2022.

ℹ️ ODKAZ na materiál z vlády
https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/26814/1

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *