ČO JE INFLÁCIA? 💡Ministerstvo financií spúšťa projekt „Dobrá rada nad euro“, ktorého cieľom je rozvoj finančnej gramotnosti. V …

ČO JE INFLÁCIA?

💡Ministerstvo financií spúšťa projekt „Dobrá rada nad euro“, ktorého cieľom je rozvoj finančnej gramotnosti. V jeho úvode vysvetlíme občanom dôležité ekonomické pojmy. Prvým z nich je inflácia.

📎Ceny výrobkov a služieb sú dynamické, neustále sa menia. Raz klesajú inokedy rastú. Často sa stretaváme s tým, že ceny niektorých položiek sa zvyšujú, kým ceny iných zase znižujú. O inflácií hovoríme, ak ide o systematický nárast cien vo viacerých oblastiach. To znamená, že keď inflácia rastie za tú istú finančnú hodnotu, si môžeme kúpiť menej výrobkov alebo zaplatiť menej služieb.

📎Infláciu netreba brať len negatívne. Určitá miera inflácie (nárastu cien) je pre zdravú ekonomiku potrebná. Pokiaľ by ceny výrobkov a služieb iba klesali mohlo by to mať negatívny dopad na ekonomiku, nakoľko by výrobcovia nemali motiváciu vyrábať produkty alebo zamestnávať ľudí. Inflácia je teda neoddeliteľnou súčasťou ekonomiky.

#dobraradanadeuro #rozumiemfinanciam #ministerstvofinancii #financnagramotnost #inflacia

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo financií SR on Facebook Zdroj Read More

V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.