Dôležitá križovatka Landererova – Košická – Prístavná – Most Apollo sa bude od 15

Dôležitá križovatka Landererova – Košická – Prístavná – Most Apollo sa bude od 15. júna modernizovať. Nové technológie riadenia križovatky zlepšia plynulosť premávky a rozšírenie ostrovčekov zlepší bezpečnosť pre peších a cyklistov. Počas prác sa však treba pripraviť aj na dočasné dopravné obmedzenia.

Táto križovatka v mimoriadne rýchlo rastúcej časti mesta je jednou z najfrekventovanejších, s napojením na diaľnicu D1 a rýchlostnú cestu R7. Infraštruktúra a riadenie tejto križovatky už ale nezodpovedali nárokom tohto územia.

Kľúčovou bude komplexná výmena a modernizácia svetelnej signalizácie, vrátane riadiacej jednotky, kamier a senzorov. Po novom bude križovatka riadená dynamicky, čiže priepustnosť jednotlivých koridorov bude systém priebežne vyhodnocovať a signalizáciu prispôsobovať podľa aktuálneho náporu vozidiel. Cieľom systému je maximalizovať plynulosť a v rámci možností minimalizovať zápchy aj na nadväzujúcich križovatkách. Priepustnosť križovatky zlepší aj rozšírenie odbočenia z Landererovej na Most Apollo z jedného jazdného pruhu na dva a dodatočný jazdný pruh z Prístavnej na Landererovu.

Zároveň sa výraznejšie rozšíria aj niektoré dopravné ostrovčeky na priechodoch. Tie sú v súčasnosti mimoriadne úzke a nedostačujúce. Priechody tak budú bezpečnejšie pre obyvateľky a obyvateľov, ktorí potrebujú križovatkou prejsť pešo, s kočíkom, alebo na bicykli. V rámci prác sa vybuduje aj nová zastávka MHD na Košickej, v novej polohe bližšie k stanici Nivy. Vybuduje sa tiež nová oddelená cyklotrasa na Plátenníckej, ktorá prepojí ulicu Mlynské Nivy s Prístavnou.

Práce a najvýraznejšie obmedzenia sú sústredené na obdobie letných prázdnin. Vzhľadom na rozsah prác a potrebu modernizácie podzemnej infraštruktúry je ale potrebné s prácami, a aj niektorými dopravnými obmedzeniami, začať už od 15. júna. V prvej fáze do konca júla sa budú striedavo obmedzovať niektoré časti chodníkov a priechodov na Prístavnej, Landererova a Košickej ulici. Zároveň budú striedavo obmedzené niektoré jazdné pruhy, začínajúc od 15. júna dočasným obmedzením jedného priameho pruhu na Prístavnej smer centrum, a zlúčenie priameho a ľavoodbočovacieho pruhu z Landererovej na Košickú. O ďalších dočasných obmedzeniach budeme priebežne informovať.

Stavebníkom križovatky je mesto, komplexné práce rekonštrukcie v celkovej hodnote 1,4 milióna eur však bude na vlastné náklady realizovať investor výstavby v území.

Autor správy, foto a správu publikoval Polícia SR – Bratislavský kraj on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *