EKONOMIKA V CIEĽOVEJ ROVINKE S NÁSKOKOM Novembrové dáta indikujú odolnosť ekonomiky voči tretej vlne. Maloobchodné tržby aj pri…

EKONOMIKA V CIEĽOVEJ ROVINKE S NÁSKOKOM

Novembrové dáta indikujú odolnosť ekonomiky voči tretej vlne. Maloobchodné tržby aj priemyselná produkcia presahujú predkrízové hodnoty a trh práce pravdepodobne ukončí rok s nižšou nezamestnanosťou než sa čakalo. Hoci kompletné údaje eKasy za minulý rok ešte nie sú dostupné, viaceré signály zo štatistík obchodu, priemyslu a trhu práce boli koncom roka pozitívne.

💡 Maloobchodné tržby boli v novembri podľa Štatistického úradu aj napriek prísnejším opatreniam medziročne vyššie o 3,5 %. Naďalej sa darilo internetovému a zásielkovému predaju, ktorý v novembri evidoval o vyše pätinu vyššie tržby než pred pandémiou a o 11,5 % presiahol aj minuloročné hodnoty.

💡 V novembri sa situácia zlepšila aj v slovenskom priemysle. Ten vyrobil o vyše 4 % viac ako vlani a prekonal aj produkciu spred pandémie. K rastu produkcie prispeli najmä výroba elektriny, strojov a kovov. Automobilky naďalej čelili nedostatku súčiastok, no evidovali najmenšie zaostávanie za predkrízovými hodnotami od minulého leta.

💡 Decembrové údaje Sociálnej poisťovne potvrdili odolnosť slovenského trhu práce na konci roka, ktorý mierne prekonal očakávania zo septembra. Aj napriek tretej vlne by sa zamestnanosť mohla zvýšiť o 0,1 % v porovnaní s minulým štvrťrokom. Celoročný rast zamestnanosti v roku 2021 by tak dosiahol -0,65 %, čo je o 0,15 p. b. lepší výsledok než sme predpokladali.

💡 Lepší vývoj zamestnanosti sa pretaví aj do miery nezamestnanosti. Priemerná ročná miera evidovanej nezamestnanosti za rok 2021 bude v porovnaní so septembrovou prognózou pravdepodobne nižšia o 0,2 p. b. a dosiahne 7,5 %.

Zdroj: ŠÚ/IFP

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo financií SR on Facebook Zdroj Read More

V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *