HORY SA NEOPLATÍ PODCEŇOVAŤ: HORSKÍ ZÁCHRANÁRI MAJÚ ZA SEBOU VIAC AKO STOVKU ZÁSAHOV POČAS PREDĹŽENÉHO VÍKENDU Predĺžený víkend…

HORY SA NEOPLATÍ PODCEŇOVAŤ: HORSKÍ ZÁCHRANÁRI MAJÚ ZA SEBOU VIAC AKO STOVKU ZÁSAHOV POČAS PREDĹŽENÉHO VÍKENDU

Predĺžený víkend od Troch kráľov do nedele bol pre Horská záchranná služba viac ako hektický. Zasahovali pri 78 úrazoch na lyžiarskych tratiach a 24 udalostiach vo voľnom teréne. V službe počas týchto náročných dní boli desiatky horských záchranárov.

➡ Najviac zásahov bolo v lyžiarskych strediskách pri úrazoch lyžiarov a snowboardistov, kde najčastejšou príčinou úrazov boli pády a vzájomné kolízie.

➡ Najkritickejšie dni boli piatok a sobota, kedy záchranári pomáhali turistom a horolezcom pri ťažkých úrazoch a následných dlhých pádoch na zľadovatenom teréne.

➡ Žiaľ, predĺžený víkend si vo Vysokých Tatrách vyžiadal aj životy troch turistov, ktorí zahynuli pri výstupe na Gerlachovský štít. Po intenzívnom pátraní od piatkovej noci až do nedeľňajšieho dopoludnia boli všetci traja nájdení v exponovanom teréne pod Kotlovým štítom bez známok života.

➡ Pri väčšine nehôd vo voľnom teréne boli hlavnou príčinou úrazov podcenenie podmienok – zľadovatený terén a nedostatočný výstroj.

➡ Turisti okrem podcenenej fyzickej prípravy a technického vybavenia často zabúdajú aj na poistenie do hôr. To slúži na preplatenie technickej časti zásahu. Výška nákladov závisí od spôsobu transportu (terénny automobil, skúter, štvorkolka, vrtuľník), počtu nasadených záchranárov, terénu (horolezecký, chodecký, lavínový), času trvania zásahu a ďalších okolností. Zdravotná časť zásahu je uhrádzaná zo zdravotného poistenia.

➡ Na záver pripomíname tiesňovú linku na Horskú záchrannú službu: 18 300, výstrahy nájdete na www.hzs.sk a www.laviny.sk
➡ Odporúčame tiež stiahnuť si do mobilu aplikáciu HZS.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *