Jana Žitňanská Podporujem reformu justície a jej súčasť “súdnu mapu”, avšak nie v tejto podobe. Väčšinou sa vyjadrujem k témam…

Jana Žitňanská
Podporujem reformu justície a jej súčasť “súdnu mapu”, avšak nie v tejto podobe.

Väčšinou sa vyjadrujem k témam, ktorým sa dlhodobo venujem, dnes však urobím výnimku, lebo vnímam, že na verejnosť prenikajú rôzne šumy a nezaznieva vždy pravda.

V prvom rade chcem povedať, že podporujem reformu justície, a teda vnímam aj potrebu reformy súdnej mapy. Dnes však prešiel vládou návrh, ktorý u väčšiny poslancov vládnej koalície nemá podporu. Napriek prísľubu ministerky totiž neboli doteraz zapracované pripomienky, ktoré vzniesli počas rokovaní.

A tak, aby nevznikli žiadne nedorozumenia, chcem aj takto verejne povedať, že na to, aby som s čistým svedomím mohla zahlasovať v prvom čitaní za zákony, ktoré dnes prešli vládou a ktoré tvoria reformu súdnej mapy, musím vidieť čierne na bielom finálne znenie reformy, ako by mala vyzerať po zapracovaní pripomienok poslancov a odborníkov.

Nie som odborník na justíciu – tu sa spolieham na pripomienky mojich kolegov odborníkov – avšak jednu moju konkrétnu podmienku, ktorej myslím rozumie aj širšia verejnosť môžem uviesť.

A síce, že zväčšením súdnych obvodov sa nesmie stať, že ľudia budú odrazu musieť dochádzať na pojednávanie na druhú stranu obvodu, ale sudca príde pojednávať čo najbližšie k miestu trvalého bydliska občana. Hoci mi je jasné, že ľudia sa nesúdia pravidelne trikŕat do roka, akékoľvek výdavky hoc aj na jednorazové vycestovanie za účelom súdneho konania sú pre mnohých veľkou záťažou na ich domáci rozpočet. Návrh ministerky je, že sa bude v takýchto prípadoch pojednávať online, pokiaľ však viem, dnes táto možnosť je skôr výnimočná, a preto kým nebude stálym a všade fungujúcim pravidlom, musí byť v zákone explicitne napísané, že cestuje sudca a nie občan.
Verím, že rokovania na dosiahnutie finálnej dohody sa odštartujú dnešným dňom a že toto je poslednýkrát, čo nám do parlamentu ministri posielajú svoje návrhy, ktoré nie sú dorokované. Občania si zaslúžia, aby sme ich nezaťažovali našimi “naťahovačkami” v parlamente a na verejnosti, ale prichádzali pred nich už s vyrokovanymi dohodami, ktoré majú za cieľ zlepšiť ich život.

📸 sme.sk

Autor správy, foto a správu publikoval Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *