Miroslav Kollár zo SPOLU: Rok, keď vymrel Sabinov

ROK, KEĎ VYMREL SABINOV

…Pre mňa bola najhroznejším zistením tohto roka miera nezáujmu značnej časti politických elít zoči-voči ľudskému životu. Ak sa tu niekto hádzal na začiatku pandémie o zem, že „mne v krajine nezomrie ani jeden človek na covid“, vo chvíli, keď to začali byť tisícky, už to bolo jedno. Už vyhrávalo ego a nerozum nad jasnými odporúčaniami vedcov, zdravotníkov, epidemiológov.

Na Slovensku sa, spomínajúc na roky na prelome tisícročí, keď sme boli stredoeurópskym reformným tigrom, zvykneme utešovať, že máme na viac. No, neviem, či to osemročné reformné vzopätie nebolo, naopak, tak trochu nad naše reálne pomery. A či to, čo prežívame dnes, nie sme my. Ozajstní, reálni, (pod?)priemerní Európania.

Na jednej strane Fico, Kotleba a ich „krajšie“ alter egá, na druhej strane človek s minulosťou Borisa Kollára v druhej najvyššej ústavnej funkcii a minister financií, ktorý, zdá sa, pochopil pojem helikoptérové peniaze doslovne. A ide vypustiť pol miliardy – a ktovie, možno aj 600 miliónov – z výšky nad krajinou, seniori a priekupníci, uchyťte si váš podiel.

Nie je však priestor na rezignáciu. Kde vidím nádej? Rok 2022 bude rokom komunálnych a regionálnych volieb. Iste, ani všetci primátori, starostovia, župani a naše ženské kolegyne nie sme dokonalí. Ale ukázali sme, že sa vieme o „našich“ ľudí postarať. A že keď ide o život, sme jednou z mála funkčných verejných štruktúr v štáte. Preto verím, že nezvládnutie pandémie na centrálnej úrovni a rozpad elementárnej súdržnosti spoločnosti nezmetie všetkých tých obetavých ľudí v mestách, obciach, krajoch, ktorí držia túto krajinu nad vodou.

Verím, že ľudia to napriek všetkej tej frustrácii a rezignácii z pandémie vidia a ocenia vo svojom voličskom rozhodnutí.

O čom inom sa dá pri hodnotení roka 2021 hovoriť, ako o pandémii spôsobenej vírusom covid-19, o našich zlyhaniach, o tom, čo sme sa vďaka tejto hraničnej situácii o sebe ako spoločnosti a jednotlivcoch naprieč tým slušnejším aj neslušnejším Slovenskom dozvedeli? Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *