NA LETISKU SLIAČ NÁM ZÁLEŽÍ️ Čulý letecký ruch na miestach dnešného letiska Sliač bol zaznamenaný už v 30-tych rokoch 20.stor…

NA LETISKU SLIAČ NÁM ZÁLEŽÍ️

Čulý letecký ruch na miestach dnešného letiska Sliač bol zaznamenaný už v 30-tych rokoch 20.storočia. Takmer od jeho vzniku bolo využívané nielen na vojenské účely, ale aj na civilnú leteckú dopravu. Najskôr išlo iba o príležitostnú prepravu. Prvý civilný let zo Sliača do Bratislavy a späť sa uskutočnil v auguste 1936. Obyvatelia regiónu využívali letisko na civilnú dopravu aj v nasledujúcich rokoch.

„Turbulencie“ sprevádzali sliačske letisko už od začiatku. Dnes je okolo neho opäť pomerne rušno. Americké ozbrojené sily by totiž na základe Dohody o obrannej spolupráci medzi SR a USA mohli využívať aj toto vojenské letisko. Hlavne v našom regióne prevládajú obavy, aby na Sliači neboli umiestnené také zariadenia, ktoré môžu ohroziť zdravie a bezpečný život obyvateľov.

Primátori miest Banská Bystrica, Zvolen a Sliač preto zaslali poslancom parlamentu list, v ktorom na nich apelujú, aby zodpovedne posúdili pripravovanú zmluvu medzi Slovenskom a USA v oblasti obrany. Počuť chcú odpovede na konkrétne otázky, najmä akým spôsobom bude letisko ďalej prevádzkované. Súčasne požadujú, aby jeho civilná časť zostala aj v budúcnosti zachovaná. Práve civilná letecká doprava predstavuje dôležitú časť infraštruktúry, ktorá spája náš región so svetom a dáva do budúcnosti všetky predpoklady pre jeho rozvoj.

Zdroj foto: P. Kunec

Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Banská Bystrica on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *