OKRÚHLE VÝROČIE ZAČATIA ŽIDOVSKÝCH DEPORTÁCIÍ ZO SLOVENSKA NÁM PRIPOMÍNA NAJODVRÁTENEJŠIU TVÁR ĽUDSKÉHO ZLA ❌Presne pred 80. r…

OKRÚHLE VÝROČIE ZAČATIA ŽIDOVSKÝCH DEPORTÁCIÍ ZO SLOVENSKA NÁM PRIPOMÍNA NAJODVRÁTENEJŠIU TVÁR ĽUDSKÉHO ZLA

❌Presne pred 80. rokmi bol z Popradu vypravený prvý transport s našimi spoluobčanmi židovského pôvodu do nacistického vyhladzovacieho tábora v Osvienčime. Ide o tragické zlyhanie predstaviteľov vtedajšieho ľudáckeho režimu, ktoré bolo vyústením antisemitskej politiky štátu.

Cynizmus nacistov nepoznal hraníc, keďže súčasťou deportácií bola povinnosť slovenskej strany zaplatiť Nemecku za každého deportovaného 500 ríšskych mariek.

➡️Deportácie prebiehali od 25. marca do 20. októbra 1942, keď bolo zo Slovenska násilne vysídlených takmer 58-tisíc osôb. Celkovo tak v koncentračných táboroch v dôsledku transportovania z územia Slovenska zahynulo viac ako 70 000 židovských občanov.

Aj dnes sa, žiaľ, nájdu na Slovensku jedinci, ktorí voči vybraným skupinám šíria bezbrehú nenávisť – a to iba pre ich vierovyznanie, rasu, etnickú príslušnosť a pod. Verím ale, že odvtedy sme sa ako spoločnosť posunuli – a z územia SR už nikdy nebudú nútene odchádzať naši príbuzní, kamaráti či susedia tak, ako sme toho svedkami v súvislosti s ľuďmi utekajúcimi pred vojnou na Ukrajine.

V tejto viere ma utvrdzuje najmä to, keď vidím, ako naši občania otvárajú utečencom z Ukrajiny svoju náruč a ponúkajú im útočisko pred agresorom, ktorého rétorika nemá ďaleko od zvrátených ideálov nacistickej mašinérie.🙏

Autor správy, foto a správu publikoval Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *