Opatrenia sa sprísňujú, ale vyčerpaných a chýbajúcich zdravotníkov to nenahradí Médiá denne zverejňujú údaje o nakazených, mŕtv…

Opatrenia sa sprísňujú, ale vyčerpaných a chýbajúcich zdravotníkov to nenahradí

Médiá denne zverejňujú údaje o nakazených, mŕtvych a očkovaných. Ibaže to zdravotnícky personál pri lôžkach pacientov nenahradí. Už počas druhej vlny Slovenská národná strana upozorňovala, že nápor na lekárov a zdravotný personál sa nedá zvládať dlhodobo. Nikto vtedy nechcel počúvať a vláda im sľubovala odmeny a uznanie. Dnes sa situácia znovu opakuje a ako nedávno minister zdravotníctva priznal na tlačovej konferencii, zo zdravotníctva odišlo množstvo ľudí.

Podľa štatistiky na Slovensku máme 20 026 lekárov. Od nástupu tejto vlády ukončilo svoju činnosť spolu 2 278 lekárov. Nie sú to len špecialisti, ale aj lekári prvého kontaktu, ktorí zatvorili svoje ambulancie. V roku 2019 ich ukončilo svoju činnosť 1 138 a za vlaňajší rok 1 140. Počas tohto roka sa k nim pridalo zatiaľ ďalších 484 lekárov. Tieto čísla sa, samozrejme, odrážajú v tom, že pacient nedostáva pomoc a liečbu hneď a v takej miere, ako by potreboval. Lekári sú vyťažení nielen v ambulanciách, ale aj na očkovacích miestach, a nie je v ich silách ešte suplovať aj kolegov pri lôžkach pacientov v nemocniciach. Je to vizitka vlády a neschopnosti ministrov, že nedokázali naplniť sľuby.

To isté platí aj pri zdravotných sestrách, keď počas dvoch rokov ich ukončilo svoju kariéru v zdravotníctve 1 762. Momentálne ich máme 31 600, ale aj to sa počas pandémie ukazuje ako nedostatočné. Povolanie zdravotnej sestry je náročné. Namiesto odmeny sa im vláda vyhráža mimoriadnymi opatreniami, že ich bude volať do služieb mimo pracovného rámca.

Vláda, minister zdravotníctva aj financií tlačia peniaze nás všetkých len do pochybných lotérií a kampaní na podporu očkovania. Stámilióny mohli radšej použiť na platy zdravotníkov a na lieky pre občanov, ktorí nemôžu byť očkovaní. Vláda počúva hlasy farmafiriem, ale nepočúva názory lekárov, ktorí majú skúsenosti s liečením pacientov v začiatkoch ochorenia. Keby si vypočula aj druhú stranu, tak by sme možno dnes nemali preťažený personál v nemocniciach, ani nedostatok lôžok pre pacientov. Zabudlo sa na to, že najskôr má byť vyšetrenie, potom adekvátna liečba a pokiaľ nezaberie až potom hospitalizácia.
FOTO TASR

Autor správy, foto a správu publikoval Slovenská národná strana on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *