Photos from Banskobystrický samosprávny kraj’s post

BANSKOBYSTRICKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ SPUSTIL VEĽKÝ NÁBOR LEKÁROV DO AMBULANCIÍ

➡ Nadštandardný plat, pracovná zmluva na dobu neurčitú, 🩺 moderne zariadená ambulancia bez ďalších vstupných nákladov, ubytovanie alebo príspevok na bývanie, 🚗 služobné auto aj mobilný telefón, úhradu ďalšieho vzdelávania a vybavenie všetkých potrebných administratívnych úkonov.

✅ To všetko ponúka Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) vo vybraných regiónoch lekárom, ktorí prídu ordinovať do krajom zriadených ambulancií. Týmto spôsobom chce župa zaplniť biele miesta na mape a zvýšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre svojich obyvateľov.

Strategický zámer pre nábor lekárov v Banskobystrickom kraji dnes schválilo krajské zastupiteľstvo.

👩‍⚕👨‍⚕ Kraj má záujem zamestnať všeobecných lekárov pre dospelých, pediatrov aj vybraných špecialistov, ktorí podľa dostupných štatistík v jednotlivých okresoch najviac chýbajú. Tento model, ktorý už dnes funguje v troch krajom zriadených ambulanciách, by mohol prispieť k zmierneniu krízy, ktorá hrozí najmä pre vysoký vek lekárov v regiónoch.

„Situácia s lekármi je zlá a reálne hrozí, že ľudí nebude mať kto liečiť. V slovenskom zdravotníctve je nedostatok všeobecných lekárov a v najbližších rokoch bude tento nedostatok ešte výraznejší v dôsledku ich vysokého priemerného veku, ktorý je u všeobecných lekárov pre dospelých 59 rokov a u všeobecných lekárov pre deti a dorast 60 rokov,“ hovorí predseda BBSK Ján Lunter.

Priamo v Banskobystrickom kraji je viac ako 30 % všeobecných lekárov pre dospelých a pre deti a dorast vo veku nad 65 rokov. „Lekárov, ktorí sa rozhodnú ukončiť svoju činnosť, najmä v lokalitách mimo hlavných aglomerácií, je veľmi ťažké nahradiť. V dôsledku toho vznikajú na mape kraja biele miesta, kde primárna zdravotná starostlivosť pre občanov prestáva byť geograficky a časovo dostupná. To by sme radi zmenili,“ dopĺňa Martin Caudt, vedúci Oddelenia zdravotníctva Úradu BBSK.

💊 Všeobecní lekári pre dospelých aktuálne chýbajú vo všetkých okresoch kraja, najviac neobsadených miest je v okresoch Banská Bystrica (11), Rimavská Sobota (6) a Brezno (5). Voľné miesta pre pediatrov sú všade okrem banskobystrického okresu, najviac lekári pre deti a dorast chýbajú v okresoch Rimavská Sobota (7), Brezno (4) a Veľký Krtíš (4).

Medzi najnedostatkovejších špecialistoch patria v kraji oční lekári, detskí psychiatri či neurológovia.

„Našim cieľom je pomocou schválenej stratégie a následnej kampane zasiahnuť určený profil lekárov, ktorí majú záujem o otvorenie ambulancie na území kraja a zvýšiť tak počet novovytvorených ambulancií. To, čo ponúkame, sú atraktívne podmienky – motivačný balíček je nastavený tak, aby pokryl rôzne potreby jednotlivcov v cieľovej skupine. Finančné ohodnotenie je vyššie než priemerná odmena lekára v trvalom pracovnom pomere, resp. lekára s vlastnou praxou. Zároveň adresuje a vyrovnáva vstupné prekážky na trhu pre čerstvo atestovaných lekárov a tiež uvádza benefity nad rámec bežnej ponuky na trhu,“ doplnil Ján Lunter.

⏩Lekári, ktorí by mali záujem v krajských ambulanciách pracovať, sa môžu prihlásiť či informovať na adrese edita.gonova@dobrykraj.sk.⏪

#BBSK #dobrykraj #lekari #ZdravotnaStarostlivost #HladameLekarov

Autor správy, foto a správu publikoval Banskobystrický samosprávny kraj on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.