Photos from HLAS – sociálna demokracia’s post

DNES SI PRIPOMÍNAME VÝZNAMNÚ HISTORICKÚ UDALOSŤ, KEDY NA ÚZEMIE VEĽKEJ MORAVY PRIŠLI VIEROZVESTCI CYRIL A METOD

Priatelia, dnes si pripomíname 1159 výročie príchodu dvoch významných, priam ikonických osobností našej histórie Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu. K ich odkazu, významu bolo už povedané historikmi prakticky všetko. Ich doslova epický príbeh príchodu na naše územie, vytrvalé presadzovanie viery a vzdelanosti vzbudzuje obdiv a obrovský rešpekt nás súčasníkov a pevne verím, že celého národa. Nie náhodou sa ich odkaz stal súčasťou našej štátnosti a je zakotvený v preambule Ústavy Slovenskej republiky, ako hodnotové ukotvenie Slovákov v dobrých aj zlých časoch.

Cez významnú historickú udalosť ich príchodu, ktorá civilizačne posunula starých Slovanov vpred, vnímam dnes smutný obraz rozhádanej spoločnosti, bez silných a dôveryhodných lídrov vo vládnej koalícii, ktorí by vyviedli národ zo zložitých časov pandémie a vojny. Uvedomujem si, že potreba politického a kultúrneho zjednotenia sa tak, ako pred 1159 rokmi, stala zásadnou výzvou dnešných dní.

Ak sa starí Slovania chceli pohnúť vpred držať krok so svojím okolím, ktoré napredovalo, nezaobišli sa bez nového kultúrneho impulzu. Pod vplyvom Cyrila a Metoda sa spoločenské elity vtedajšej doby dokázali zjednotiť a budovať prosperujúcu kultúrnu a vzdelanú spoločnosť.

Tak ako pred tisíc rokmi, aj dnes opäť stojíme na prahu nových časov. Medzinárodná scéna sa okolo nás dramaticky bezpečnostne a ekonomicky mení. Aby sme udržali krok so svetom, musia prestať hádky a vzájomné rozbroje. Budovanie štátu, jeho politickej, ekonomickej a sociálnej sily sa nezaobíde bez znovuzjednotenia národa na novej celospoločenskej výzve, ktorej spoločné napĺňanie posunie Slovensko vpred. Zjednotenie sa na spoločných kultúrno – civilizačných hodnotách, bez zbytočných vnútorných politicko – kultúrnych vojen a hádok, je základný odkaz Cyrila a Metoda pre nás súčasníkov.

Nestačí o ňom len na spomienkových slávnostiach okázalo hovoriť. Osvojme si ho – pre blaho našej vlasti.

Autor správy, foto a správu publikoval HLAS – sociálna demokracia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.