Photos from Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO’s post

AKTUÁLNE BEZPEČNOSTNÉ DIANIE A SITUÁCIA NA VÝCHODNEJ HRANICI EÚ

Včera a dnes sa zúčastňujem rokovania Rady pre zahraničné veci EÚ vo formáte ministrov obrany členských štátov Európskej únie vo francúzskom meste Brest. S kolegami sme našli zhodu v kľúčových otázkach našej bezpečnosti.

Ukrajina má našu jasnú a výraznú podporu v otázkach svojej nezávislosti, suverenity a územnej celistvosti. Opakujeme potrebu konštruktívneho dialógu s Ruskom, ktorý je dôležitou a zmysluplnou možnosťou pre deeskaláciu situácie. Zároveň však dôrazne odsudzujeme použitie sily na zmenu hraníc, čo striktne zakazuje aj medzinárodné právo. Niet pochýb, že akákoľvek vojenská agresia proti Ukrajine by mala obrovské negatívne dôsledky a spôsobila by veľké škody agresorovi.

➡️ Aj na pozadí týchto udalostí, je význam jednoty členských štátov EÚ a NATO absolútne opodstatnený. Je to priestor využiť vzniknutý stav na zlepšenie našich schopností a pripravenosti. Táto téma rezonovala aj na raňajšom stretnutí ministrov obrany tzv. Bukureštskej deviatky (Bulharsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko) s ministerkou obrany Francúzska, ktoré je aktuálne predsedajúcou krajinou Rady EÚ.

Na zasadnutí sme tiež prediskutovali prvú revíziu Strategického kompasu, ktorá je výsledkom predchádzajúcich pracovných rokovaní, vrátane akceptácie slovenských návrhov v Rade EÚ. Zvýšenú pozornosť sme venovali tiež téme hoaxov a dezinformácií.

Vynikajúce prvé rokovanie ministrov obrany počas francúzskeho predsedníctva👍

Autor správy, foto a správu publikoval Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *