Photos from Košice – Mesto Košice’s post

PRIPOMÍNAME SI DÔLEZITÝ DÁTUM V HISTÓRII NÁŠHO MESTA. PREŠLO 77 ROKOV OD OSLOBODENIA KOŠÍC 💛💙

Prešlo 77 rokov od kedy sa Košice obsadené Nemcami dočkali oslobodenia. 🕊 Košičania na tieto udalosti nezabúdajú a tradičným pietnym aktom na Námestí osloboditeľov si pripomenuli už 77. výročie oslobodenia svojho mesta. Primátor mesta Košice Jaro Polaček a námestníčka primátora Lucia Gurbáľová si v deň, v ktorý pred 77 rokmi začal horieť oheň slobody, 🔥 pripomenuli spoločne s predstaviteľmi mesta, Košického samosprávneho kraja, starostami košických mestských častí, zástupcami mestskej polície a mnohými ďalšími túto najvýznamnejšiu udalosť v histórii nášho mesta. Na znak úcty položili veniec k Pamätníku vojakov Sovietskej armády padlých pri oslobodzovaní Košíc.

Červená armáda obsadila Košice ako prvé väčšie mesto na území vtedajšieho Československa 19. januára 1945. V skorých ranných hodinách 19. januára 1945 vstúpili do Košíc vojaci 18. armády IV. ukrajinského frontu pod velením generála Ivana Petrova. Pri oslobodzovaní nedošlo k nejakým výraznejším bojom priamo v meste a môžeme byť vďační, že naše pamätihodnosti ostali nedotknuté. Pri oslobodzovaní Košíc a okolia mesta však zahynulo viac ako 3 000 vojakov Červenej armády. Príslušníci maďarskej fašistickej Strany šípových krížov na Hlavnej ulici obesili 12 vlastencov a len dva dni pred oslobodením zavraždili v Ťahanovskom lese 17 osôb.

Nezabúdame a ctíme 🙏 si pravých hrdinov nášho mesta. My všetci sme tu na to, aby sme tieto udalosti pripomínali nielen starším, ale aj mladším Košičanom a Košičankám.

Autor správy, foto a správu publikoval Košice – Mesto Košice on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *