Photos from Martin – oficiálna stránka mesta’s post

🏆 Čestné občianstvo mesta Martin za rok 2021 si odniesla výnimočná osobnosť –
PROF. MUDR. KATARÍNA ADAMICOVÁ, PHD.
Katarína Adamicová patrí medzi najvýraznejšie osobnosti slovenskej patológie, známa je aj v medzinárodných odborných kruhoch. V roku 2009 sa stala prvou profesorkou patológie a súdneho lekárstva na Slovensku. Prvenstvo jedinej ženy – patologičky jej patrí dodnes.
Vo svojej odbornej činnosti sa zameriava na diagnostiku ochorení kože. S jej menom sa spája množstvo úspešných vedeckých projektov. Publikovala neuveriteľných 821 vedeckých a odborných prác a to aj napriek tomu, že počas prvých 16 rokov od nástupu na pracovisko nemohla publikovať pod vlastným menom. Absolvovala študijné pobyty v zahraničí, má za sebou 650 prednášok na domácich i zahraničných konferenciách. Významne sa zaslúžila o propagáciu Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského a mesta Martin doma i vo svete.
—-
„V roku 1977, presne 29. júla som ako Žilinčanka prvý krát v živote prišla do Martina, aby som nastúpila na miesto asistentky Ústavu patologickej anatómie,“ zaspomínala K. Adamicová po prevzatí ceny. Keďže toto uznanie získala najmä za prácu, rozhodla sa na tomto mieste spomenúť na tých, ktorí jej pomohli úplne na začiatku. Pri jej kandidátskej práci. „Boli to páni Štekláč, Gašparík a Lvončík. Traja ľudia, ktorým som snáď za tých 45 rokov nestihla poďakovať. Tak to robím teraz.“ Vďaka patrí aj všetkým priateľom, „ktorí mi verili ako človeku,“ uzavrela K. Adamicová

#osobnostimestamartin

Autor správy, foto a správu publikoval Martin – oficiálna stránka mesta on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *