Photos from Ministerstvo vnútra SR’s post

HOCI MÁME ASTRONOMICKY EŠTE LETO, HORSKÍ ZÁCHRANÁRI MAJÚ UŽ ZA SEBOU ZÁSAHY V SNEHU

Vo vysokohorskom prostredí sa počas uplynulých dní vplyvom chladného vzduchu výrazne zmenili podmienky na turistiku. Horská záchranná služba upozorňuje na výstrahy 1. stupňa pred snehom a ľadom, turistom odporúča zimný výstroj a výzbroj.

Na zimnú sezónu sa pripravujú aj horskí záchranári, za sebou majú obnovu zimného tyčového značenia na hrebeni Nízkych Tatier.

❗️ Z AKTUÁLNYCH VÝSTRAH na www.hzs.sk
➡ Vo Vysokých Tatrách, Západných Tatrách a Nízkych Tatrách sa v stredných a vysokých polohách nachádza snehová pokrývka a zľadovatený terén.
➡ Vo Veľkej Fatre, Malej Fatre a Lúčanskej Malej Fatre sa nad hornou hranicou lesa vyskytuje súvislá snehová pokrývka, ktorá je miestami zľadovatená.

❗NEPODCEŇUJTE PODMIENKY A PLÁNUJTE
„Apelujeme na návštevníkov horských oblastí, aby nepodceňovali podmienky v horách, aby svoju trasu dôkladne plánovali a aby dodržiavali odporúčania a pokyny Horskej záchrannej služby. Majte na pamäti, že túra sa nekončí na vrchole, ale až po bezpečnom návrate domov,“ zdôraznil riaditeľ HZS Marek Biskupič.

⛰Horská služba s príchodom jesennej turistickej sezóny odporúča:
➡ Sledovať predpoveď počasia, výstrahy na stránkach Slovenského hydrometeorologického ústavu, poľského hydrometeorologického ústavu a HZS
➡ Informovať blízkych o pohybe, ubytovaní a plánovaných túrach
➡ Do hôr treba ísť adekvátne vystrojený a kondične dobre pripravený.
➡ Pri výbere túry treba zohľadniť svoj zdravotný stav a vek detí.
➡ Oblečenie na hory je potrebné vrstviť, nosiť turistickú nepremokavú obuv. Zoberte si so sebou svetlomet, zapaľovač, vreckový nožík a mobilný telefón.

🆘️ PRE PRÍPAD NÚDZE VOLAJTE 18 300
➡ V prípade úrazu alebo v núdzovej situácii treba volať na nonstop dispečing HZS 18 300.

🆘️ APLIKÁCIA HZS
Pri úrazoch či navigácii v teréne pomôže aj Aplikácia HZS a poistenie pre zásah HZS. Deti do 18 rokov poistenie pre takýto zásah nemusia mať uzavreté.

ZÁSAHY
➡ Minulý týždeň boli horskí záchranári privolaní na pomoc slovenskému turistovi, ktorý spadol z 20-metrovej výšky, pomáhali pri úraze cyklistky, úraze členku, hubárom, ktorí zablúdili, uviaznutým turistom a tiež turistom, ktorých prekvapila náhla zmena zdravotného stavu.
➡ Zasahovali aj v náročných podmienkach za stáleho sneženia a zlej viditeľnosti. Nevyhnutná bola aj asistencia záchranárskeho vrtuľníka.
______
VIAC
https://www.minv.sk/?tlacove-spravy&sprava=podmienky-v-horach-sa-menia-horski-zachranari-odporucaju-zimnu-vystroj

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.