Photos from Ministerstvo životného prostredia SR’s post

💚 Čisté Slovensko: Začíname

Rok 2022 bude rokom Čistého Slovenska. Práve tento názov nesie iniciatíva Ministerstva životného prostredia SR, ktorá si vytýčila za cieľ spojiť občianske aktivity zamerané na vyčistenie prírody od odpadu.

✔️ Cieľom je odstrániť čo najviac čiernych skládok a zabezpečiť odpadové hospodárstvo v mestách a obciach Slovenska na úrovni 21. storočia. Minister Ján Budaj, spoločne so zamestnancami ministerstva, generálnym riaditeľom VODOHOSPODÁRSKA VÝSTAVBA, ŠTÁTNY PODNIK. Vladimírom Kollárom a ďalšími aktivistami začali iniciatívu v piatok čistením brehov Dunaja v bratislavskom Čunove. O vyzbieraný odpad sa postarali kolegovia zo SLOVENSKÝ VODOHOSPODÁRSKY PODNIK, štátny podnik. Aktivity za čisté Slovensko budú pokračovať vo všetkých krajoch Slovenska.

✔️ Minister životného prostredia Ján Budaj presadzuje od začiatku svojho pôsobenia na ministerstve myšlienku čistej krajiny. Zákazom jednorazových plastov, či zavedením zálohovania nápojových PET-fliaš a plechoviek, sme sa posunuli bližšie k tomuto cieľu. V prírode, v riekach a vo vodných nádržiach sa však stále nachádzajú tony odpadu a tisícky nelegálnych skládok. Napriek veľkému prínosu zálohového systému odpad, ktorý sa už v prírode nachádza, takýmto spôsobom späť nedostaneme. „Všetci sa musíme chytiť práce a vyčistiť Slovensko. Oceňujem aktivitu každého dobrovoľníka, ktorý z vlastnej iniciatívy chce krajinu zbaviť odpadu. Ak spojíme snahy aktivistov s úsilím samospráv, občianskych združení a podnikateľskej sféry, máme šancu uspieť a dopracovať sa k zdravej a čistej krajine,“ vyhlásil minister Ján Budaj.

🟢 Projekt Čisté Slovensko sa zameriava v prvom rade na littering, tzn. voľne pohodený odpad v prírode, ale tiež na odstránenie nelegálnych skládok. MŽP SR chce podať obciam pomocnú ruku a aktívne odstraňovať nelegálne uložený odpad na ich území. Projekt však má oveľa vyššie ambície. Osvetou a vzdelávaním chce dosiahnuť, aby tieto negatívne javy navždy zmizli zo Slovenska. „Aj v prípade vodnej nádrže Ružín môžeme vidieť, že intenzívne vzdelávanie časom prináša svoje výsledky. Dôslednou komunikáciou a konkrétnymi činmi chceme obrátiť ľahostajnosť k prírode na záujem a starostlivosť o ňu,“ uzavrel minister Ján Budaj.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *