Photos from Slovenská akadémia vied’s post

🔷MUDr. Michal Hubka, CSc. (1916 – 1984)🔷
📆V týchto dňoch si pripomíname 40. výročie od úmrtia 👨‍🔬významného lekára – priekopníka v oblasti kardiochirurgie MUDr. Michala Hubku, CSc. 👉Medzi najvýznamnejšie úspechy, na ktorých sa podieľal, 📚patrila teoretická príprava na skonštruovanie prístroja🩸pre mimotelový krvný obeh, vypracovanie metodiky operácie, experimentálne overenie a nakoniec v roku 1958 uvedenie operácií na otvorenom❤️nehybnom a bezkrvnom srdci v Bratislave do klinickej praxe.
👉V roku 1963 sa začal venovať ďalšej výskumnej otázke🤔, a to chirurgickej liečbe srdcových chlopní❤️. Metodika, ktorou sa zaoberal, predstavovala prenesenie celého chlopňového segmentu z jedného jedinca na druhého rovnakého druhu (homotransplantácia). S týmito experimentami M. Hubka dosiahol celosvetovo uznávané výsledky👍.
👉Významné pokroky dosiahol aj v oblasti transplantácie srdca❤️, ktorej sa na 🏬Ústave experimentálnej chirurgie SAV venoval od roku 1961. Zaviedol metodiku prenosu srdca z darcu na príjemcu v experimente na psoch. Najväčším úspechom týchto experimentov bol🐕pes Srnka, ktorému bolo transplantované srdce 14. mája 1968. Prežil pol roka, uhynul na nezvládnutú imunologickú reakciu.
👉Na spopularizovaní výsledkov svojich výskumoch📚 spolupracoval aj s 📺Československou televíziou na filme Srdce ako zvon (1980) a 🎥Československým filmom na snímkach 🎞Mimotelový obeh (1976), Transplantácia srdcových chlopní (1968), Keby len tie dva roky života (1972) a O počítačoch v medicíne (1973).
📅Zomrel 15. júna 1984, pričom aj v posledných týždňoch pred smrťou operoval a asistoval pri operáciách najmä doktorovi👉 Jaroslavovi Simanovi👨‍⚕️.
🗂Osobný fond doktora M. Hubku je uložený v @Archív Slovenskej akadémie vied

Autor správy, foto a správu publikoval Slovenská akadémia vied on Facebook

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *