POZOR⚠️ VÝSTRAHA PRED SILNÝM VETROM🌬

POZOR⚠️ VÝSTRAHA PRED SILNÝM VETROM🌬

PODĽA PREDPOVEDE SA V PONDELOK BUDÚ U NÁS ŽENIŤ ČERTI: SHMÚ VYDAL VIACERO VÝSTRAH, TU SÚ ZÁKLADNÉ ODPORÚČANIA

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal na pondelok výstrahy pred vetrom takmer na celom území Slovenska. Okrem toho vydal výstrahy aj pred snehovými jazykmi, snežením a poľadovicou. Tu je stručný prehľad, podrobne na https://www.shmu.sk/sk/?page=987&id=&d=1&roll=#tabs. V grafike odporúčania od Hasičský a záchranný zbor a sekcie Krízové Riadenie MV SR.

VIETOR
➡ Výstraha 2. stupňa pred vetrom platí od 10:00 do nočných hodín na celom západnom a juhozápadnom Slovensku a v okresoch Poprad a Brezno. Pre takmer celý zvyšok územia Slovenska bude platiť prvý stupeň výstrahy.
➡ Na horách platí v pondelok od 10:00 do 20:00 výstraha 3. stupňa pred mimoriadne silným vetrom, a to pre okresy Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Banská Bystrica, Tvrdošín, Brezno a Poprad.
❗️Pohyb v horách je v takýchto podmienkach mimoriadne nebezpečný. Horská záchranná služba preto výrazne neodporúča akékoľvek aktivity vo vysokohorskom teréne a ani v nižšie položených lokalitách.

SNEHOVÉ JAZYKY A ZÁVEJE
➡ Výstraha 2. stupňa pred snehovými jazykmi a závejmi platí v pondelok od 12:00 do 0:00 na severnom a časti stredného Slovenska. Pre severozápadné, časť južných a severovýchodné okresy platí výstraha 1. stupňa už od ranných hodín.

SNEŽENIE
➡ V pondelok od 6:00 do 17:00 platí aj výstraha 1.stupňa pred snežením pre severné Slovensko.

POĽADOVICA
➡Od pondelka 0:00 do 6:00 platí výstraha 1. stupňa pred poľadovicou pre veľkú časť východného Slovenska.

A tu sú aj RADY Polícia Slovenskej republiky ako jazdiť na snehu:
ZÁKLAD SÚ ZIMNÉ PNEUMATIKY

CIT S PEDÁLOM A VOLANTOM: Pri ovládaní auta je potrebné sa vyvarovať trhavého a prudkého pohybu. To by mohlo viesť k šmyku a následnej nehode. Pri jazde brzdite dlhšie a plynulo, rovnako to platí aj pri rozjazde.

BEZPEČNÝ ODSTUP: Na snehu je brzdná dráha oveľa dlhšia a ako sme vyššie spomenuli, hrozí aj nebezpečenstvo šmyku pri náhlom zabrzdení.

JAZDITE POMALŠIE

ODSTRÁŇTE Z AUTA NÁMRAZU A SNEH: Nevyhnutnosťou je to, aby vodič dobre videl na cestu. Odstránením námrazy z auta zase zabránite padajúcim kusom ľadu, ktoré môžu poškodiť ostatné vozidlá.

Autor správy, foto a správu publikoval Polícia SR – Bratislavský kraj on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *