PREČO NÁM CHÝBA ALEXANDER DUBČEK Dnes uplynie 29 rokov od tragickej smrti Alexandra Dubčeka (†7.11.1992), ktorá bola dôsledkom …

PREČO NÁM CHÝBA ALEXANDER DUBČEK

Dnes uplynie 29 rokov od tragickej smrti Alexandra Dubčeka (†7.11.1992), ktorá bola dôsledkom tragickej nehody na diaľnici medzi Bratislavou a Prahou.

Písal sa 1. september 1992, kedy sa začínalo jesenné zasadnutie Federálneho zhromaždenia ČSFR a jeho predsedníctvo práve čakalo na svojho predsedu. Bohužial, nedočkalo sa ho. V tom čase som sedel v rokovacej miestnosti ako odborný zamestnanec parlamentu a bol som medzi prvými, ktorí sa dozvedeli smutnú správu o havárii pána Dubčeka. Bojoval o svoj život v nemocnici viac ako dva mesiace, avšak neúspešne.

Jeho smrť znamenala veľkú ranu pre novotvoriacu sa slovenskú štátnosť. Mladé Slovensko v tom čase veľmi potrebovalo takúto svetovoznámu tvár, ktorá by vedela dôveryhodne vysvetliť dôvody pokojného rozchodu Čechov a Slovákov. On by to vedel najlepšie, pretože od začiatku svojej politickej kariéry bojoval proti čechoslovakizmu, presadzoval rovnoprávne postavenie Čechov a Slovákov a osobne sa zasadil za vytvorenie federatívneho štátu v roku 1968. Škoda, že sa samostatnej Slovenskej republiky nedožil. Ako prezident by bol skvelým reprezentantom mladého Slovenska doma aj v zahraničí. Tak ako silne pociťujeme národnú stratu po tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika v roku 1919, taká istá historická strata nás postihla po tragickej smrti Alexandra Dubčeka v roku 1992.

Strana HLAS-SD nadväzuje na silný sociálno-demokratický odkaz Alexandra Dubčeka: humanizmus, tolerancia, politická slušnosť, morálna integrita, viera v demokratické hodnoty. Aby politika mala ľudskú tvár a predovšetkým sociálny rozmer. V tomto nepredvídateľnom svete plnom populizmu, amaterizmu a radikalizmu je Dubčekov odkaz o to silnejší.
#HLAS #SociálnaDemokracia #PeterKmec #AlexanderDubček #Nezabudneme Autor správy, foto a správu publikoval HLAS – sociálna demokracia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *