PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU PIATOK 25.3.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, …

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

PIATOK 25.3.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na piatok vo svojom príhovore k lídrom EÚ opísal skazu, ktorú v jeho krajine napáchalo Rusko. Zároveň sa Európe poďakoval za jej podporu Ukrajine. Európskym lídrom, ktorí sa zišli na dvojdňovom summite v Bruseli, tiež odkázal, že konali príliš neskoro na to, aby Rusko zastavili.

• Z obliehaných ukrajinských miest sa cez tzv. humanitárne koridory podarilo vo štvrtok podľa podpredsedníčky ukrajinskej vlády Iryny Vereščukovej odísť vyše 3300 ľuďom.

• Rusko a Ukrajina si vo štvrtok vymenili celkovo 50 vojnových aj civilných zajatcov. Výmenu potvrdili obe strany.

SVET 🌏

• Spojené štáty a Európska únia sa zhodli na tom, že budú ďalej poskytovať humanitárnu pomoc ľuďom na Ukrajine, aj tým, ktorí z nej boli nútení utiecť v dôsledku ruskej invázie. Na humanitárnu pomoc Ukrajine USA prispejú vyše miliardou dolárov, EÚ sa zaviazala k poskytnutiu 550 miliónov eur.

• Severoatlantická aliancia posilní na svojom východnom krídle obranu pred chemickými, biologickými a jadrovými hrozbami. Členské krajiny vytvoria štyri bojové skupiny a to v Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku a na Slovensku. MO SR v tejto súvislosti pripomína, že ide o oficiálne potvrdenie rozhodnutia Aliancie vytvoriť v uvedených krajinách mnohonárodné bojové skupiny eFP NATO. Nejde teda o vytváranie žiadnych ďalších bojových skupín.

• Podľa amerického prezidenta Joea Bidena vyvolá použitie chemických zbraní ruskými vojskami na Ukrajine „reakciu“ zo strany NATO.

• Valné zhromaždenie OSN včera prijalo rezolúciu, ktorá Rusko obviňuje z humanitárnej krízy na Ukrajine a žiada okamžité nastolenie prímeria.

• Americký prezident Joe Biden navštívi v piatok poľské mesto Rzeszów ležiace približne 80 kilometrov západne od ukrajinských hraníc. Stretne sa tam s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

• Podľa tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Kyjev a Moskva našli v mierových rokovaniach zhodu v technických záležitostiach, avšak nezhodnú sa v územných otázkach, medzi ktoré patrí aj Krym. Erdogan to uviedol to po summite NATO.

SLOVENSKO 🇸🇰

• Rozhodnutie vytvoriť bojovú skupinu NATO na Slovensku je vítané. Na Slovensku to bolo odobrené už aj parlamentom a bude sa to diať pod vedení Českej republiky. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová.

• Podľa údajov ministerstva vnútra SR prišlo od vypuknutia konfliktu na Ukrajine na územie Slovenska cez východnú hranicu cez hraničné priechody spolu 265 396 osôb. O dočasné útočisko požiadalo 50 844 osôb a ďalších 163 o azyl.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *