PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU SOBOTA 13.8.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, …

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

SOBOTA 13.8.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Na okupovaných ukrajinských územiach sa v priebehu augusta zrejme začnú súdne procesy s ukrajinskými vojnovými zajatcami. Prvé procesy sa očakávajú v Mariupole na Deň nezávislosti Ukrajiny 24. augusta, povedal na piatkovej tlačovej konferencii starosta mesta Vadym Bojčenko.

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok znova vyzval štáty Európskej únie, aby zakázali vydávanie víz ruským občanom. Podľa jeho slov by tak mali zabrániť tomu, že sa EÚ stane „supermarketom“ otvoreným pre všetkých s dostatkom financií na vstup.

• Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok na Twitteri oznámil, že absolvoval telefonát s pápežom Františkom, ktorého informoval o ruských vojnových zločinoch na Ukrajine

• Na ruskej leteckej základni Novofedorivka na anektovanom Kryme v utorok „takmer určite“ vybuchli až štyri nekryté muničné sklady. Uviedlo to britské ministerstvo obrany s tým, že príčina výbuchov je naďalej neznáma.

• Dva hlavné cestné mosty, ktoré umožňovali prístup do okupovanej oblasti na západnom brehu Dnipra v Chersonskej oblasti, sú zrejme mimo prevádzky a nemožno ich využiť na vojenské zásobovanie, informovalo britské ministerstvo obrany.

SVET 🌏

• Moskva upozornila Spojené štáty, že v prípade, ak by označili Rusko za „štátneho podporovateľa terorizmu“, viedlo by to k vážnemu poškodeniu či dokonca úplnému prerušeniu diplomatických stykov.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.