PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU STREDA 21.6.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, …

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

STREDA 21.6.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov v pondelok oznámil, že Ukrajina do svojej výzbroje zaradila nemecké húfnice Panzerhaubitze 2000. Ide o prvé ťažké zbrane z Nemecka, ktoré dorazili na Ukrajinu.

• Ruské bojové lietadlo typu SU-25 havarovalo v utorok počas cvičného letu v Rostovskej oblasti na juhozápade Ruska. Pilot pri páde stroja zahynul.

• Ukrajina zadržala vysokopostaveného vládneho činiteľa a predstaviteľa podnikateľskej sféry, ktorí sú podozriví z členstva v ruskej špionážnej sieti. V noci na stredu to oznámila ukrajinská bezpečnostná služba (SBU).

SVET 🌏

• Zástupcovia členských krajín Európskej únie počas utorkového zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Luxemburgu podporili udelenie štatútu kandidátskej krajiny vojnou zničenej Ukrajine. Počas tlačovej konferencie to potvrdil štátny tajomník francúzskeho ministerstva zahraničných vecí pre európske záležitosti Clément Beaune.

• Americký minister spravodlivosti Merrick Garland v utorok potvrdil záväzok Spojených štátov identifikovať, zatknúť a stíhať osoby, ktoré počas ruskej invázie na Ukrajine zrejme spáchali vojnové zločiny. Garland sa neďaleko západoukrajinského mesta Ľvov stretol s ukrajinskou generálnou prokurátorkou Irynou Venediktovovou.

• Vojnou zničené predmestie ukrajinskej metropoly Kyjev, Boroďanka, je symbolom „nezmyselnej krutosti a násilia“, povedal v utorok počas návštevy Ukrajiny luxemburský premiér Xavier Bettel.

• Vrtuľník ruskej pohraničnej stráže cez víkend narušil vzdušný priestor Estónska. V utorok to vo vyhlásení uviedli estónske ozbrojené sily. Ruský vrtuľník typu Mi-8 vstúpil do vzdušeného priestoru na juhovýchode Estónska v oblasti obce Koidula bez povolenia v sobotu večer. Stroj bol v estónskom vzdušnom priestore takmer dve minúty.

• Ruský prezident Vladimir Putin v utorok oznámil nasadenie nových systémov protivzdušnej obrany S-500 do arzenálu ruskej armády.

SLOVENSKO 🇸🇰

• Slovenský premiér Eduard Heger v hovoril v utorok s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským o príležitostiach, ktoré sa pri plánovanej obnove Ukrajiny vytvárajú aj pre slovenské firmy, podnikateľov i zamestnancov. V telefonáte deklaroval vieru vo víťazstvo Ukrajiny i v pokračovanie pomoci Slovenska. Očakáva, že na nadchádzajúcom summite sa Ukrajina stane oficiálnym kandidátom na vstup do Európskej únie.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.