PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU STREDA 23.3.2022 (Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, …

PREHĽAD INFORMÁCIÍ K RUSKÉMU ÚTOKU NA UKRAJINU

STREDA 23.3.2022

(Zdroj: TASR, SITA, AFP, AP, DPA, ČTK, ČT24, GUARDIAN, CNN, BBC, REUTERS, UNIAN, OS SR)

UKRAJINA 🇺🇦

• Ukrajina je v dôsledku vojny s Ruskom, ktoré sa snaží cez jej územie dostať do zvyšku Európy, na pokraji prežitia. Vo včerajšom príhovore k talianskemu parlamentu to uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

• Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského je v ruinách ukrajinského mesta Mariupol uviaznutých takmer 100.000 ľudí. Musia čeliť hladu, smädu, a neustálemu ruskému bombardovaniu.

• Nezisková organizácia Mercy Corps tvrdí, že niektoré ukrajinské mestá majú zásoby potravín na najviac tri alebo štyri dni, keďže humanitárny systém v krajine sa prakticky zrútil.

• Ruskí vojaci vyplienili a zničili laboratórium nachádzajúce sa v uzatvorenej zóne blízko odstavenej jadrovej elektrárne Černobyľ. Zariadenie v hodnote šesť miliónov eur fungovalo od roku 2015 a špecializovalo sa na výskum rádioaktívneho odpadu.

• Detská nemocnica v meste Severodoneck v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny sa stala terčom útoku ruských jednotiek, uviedla v utorok ukrajinská štátna pohotovostná služba. Z budovy, ktorej strecha po ostreľovaní začala horieť, evakuovali dovedna sedem detí a 15 dospelých vrátane lekárov.

• Ukrajine pre blokádu jej prístavov Ruskom hrozí, že na nevyvezenom obilí príde zhruba o 6 miliárd USD (5,44 miliardy eur). V dôsledku blokády Ukrajina totiž nemôže dostať na trhy milióny ton pšenice a kukurice.

SVET 🌏

• Rusko by pri existenčnej hrozbe zvážilo použitie jadrových zbraní. V rozhovore pre americkú televíziu CNN to uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Ďalej priznal, že Rusko na Ukrajine zatiaľ nedosiahlo žiaden z cieľov stanovených ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

• Podľa námestníka ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova sú vzťahy medzi Ruskom a Spojenými štátmi v súvislosti s vojnou na Ukrajine na pokraji prerušenia.

• Francúzsky prezident Emmanuel Macron včera telefonoval so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom. Hovorili spolu o vojne na Ukrajine vrátane podmienok na prímerie. V súčasnosti dohoda (o prímerí) neexistuje.

• Spojené štáty a NATO sú presvedčené, že Bielorusko by sa mohlo čoskoro pripojiť k Rusku v jeho vojne proti Ukrajine.

• Volodymyr Zelenskyj vystúpi s videoprejavom na štvrtkovom mimoriadnom samite NATO v Bruseli. Na stretnutí sa zúčastní aj americký prezident Joe Biden

SLOVENSKO 🇸🇰

• Poslanci Národnej rady SR schválili zákon o niektorých ďalších opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Takzvaný lex Ukrajina upravuje mimo iného príspevok za ubytovanie odídencov a súvisiace podmienky, oslobodenie od úhrady mýta či diaľničnej známky pre Ukrajincov.

• Podľa údajov ministerstva vnútra SR prišlo od vypuknutia konfliktu na Ukrajine na územie Slovenska cez východnú hranicu cez hraničné priechody spolu 261 990 osôb. O dočasné útočisko požiadalo 49 311 osôb a ďalších 163 o azyl.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo obrany Slovenskej republiky on Facebook Zdroj Read More

V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *