PREVÁDZAČSTVO A OBCHODOVANIE S ĽUĎMI V ROKU 2021 Príslušníci Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a…

PREVÁDZAČSTVO A OBCHODOVANIE S ĽUĎMI V ROKU 2021

Príslušníci Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície sa aj v roku 2021 intenzívne zaoberali odhaľovaním trestnej činnosti prevádzačstva a obchodovania s ľuďmi. Vyšetrovatelia obvinili počas roka 1️⃣5️⃣9️⃣ osôb a deväť právnických osôb.

PREVÁDZAČSTVO
➡ Za prevádzačstvo bolo celkom obvinených 105 osôb:
▪ 60 osôb za nelegálne prekročenie štátnej hranice,
▪ 12 osôb za účelové manželstvá,
▪ 21 fyzických osôb a 9 právnických osôb za nelegálnu prácu,
▪ 12 osôb za umožnenie nelegálne zotrvať cudzincom na území SR.
➡ Za inú trestnú činnosť bolo obvinených 15 osôb.

➡ Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii UHCP rozložili šesť organizovaných skupín, v rámci ktorých vyšetrovatelia vzniesli obvinenie 49 páchateľom. Vo viacerých trestných veciach spolupracovali so zahraničnými partnermi.

➡ Na vonkajšej hranici Európskej únie medzi Ukrajinou a Slovenskom policajti zadokumentovali desať prípadov, kde bolo aj vznesené obvinenie za zločin prevádzačstva 14 osobám, a to štátnym príslušníkom Ukrajiny (6), Slovenskej republiky (4), po jednom páchateľovi z Bieloruska, Uzbekistanu, Nemecka a Turecka.

NOVODOBÉ OTROCTVO
➡ Za zločin obchodovania s ľuďmi bolo obvinených celkovo 39 páchateľov, ktorí pochádzali najmä z okresov Spišská Nová Ves, Rimavská Sobota, Nové Zámky a Komárno. Evidujeme však aj dvoch páchateľov vietnamskej štátnej príslušnosti, jedného Maďara a jedného Turka.

➡ Policajti v roku 2021 odhalili 35 obetí vykorisťovania – 20 žien a 15 mužov.

➡ Dlhodobo najčastejšou krajinou vykorisťovania slovenských obetí bolo Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska, pričom k zmene tohto trendu prišlo až v roku 2021, kedy sa Slovensko stalo po prvýkrát krajinou s najvyšším podielom vykorisťovaných slovenských obetí.

➡ Takmer polovica obetí bola vykorisťovaná sexuálne (16 osôb), u mužských obetí prevládalo pracovné vykorisťovanie (14 osôb), no opäť sa vyskytli aj prípady nútených sobášov a núteného páchania trestnej činnosti.

➡ Takmer polovica ženských obetí (9 osôb) boli deti vo veku 12-17 rokov.

➡ Z 15 mužských obetí boli traja deťmi vo veku 3 – 17 rokov. Najviac obetí pochádzalo z okresov Spišská Nová Ves, Prešov a Trebišov.

Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *