PREZIDENTKA UROBILA NAJVÁŽNEJŠIU CHYBU VO SVOJEJ FUNKCII HLAS je sklamaný postojom prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá sa rozho…

PREZIDENTKA UROBILA NAJVÁŽNEJŠIU CHYBU VO SVOJEJ FUNKCII

HLAS je sklamaný postojom prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá sa rozhodla nepodať návrh obrannej zmluvy s USA posúdiť ústavnému súdu.

„Pani prezidentka má dvojaký meter na ústavnosť. Ak ide o požiadavku ľudí na referendum, vtedy ju považuje za nevyhnutné predložiť ústavnému súdu. Ak ide o požiadavku vlády na nevýhodnú zmluvu s USA, vtedy na to dôvod nevidí. Je to doteraz najvážnejšie zlyhanie pani prezidentky vo vzťahu k slovenským občanom,“ vyhlásil predseda HLASu Peter Pellegrini.

HLAS upozorňuje hlavu štátu, že o súlade s ústavou rozhoduje v Slovenskej republike výlučne ústavný súd, nie kancelária prezidentky. „Je nepochopiteľné, prečo zrazu zobrala pani prezidentka na seba zodpovednosť, ktorá jej vôbec neprislúcha. Súlad s ústavou je spolu so zachovaním suverenity, zvrchovanosti a územnej celistvosti najdôležitejším predpokladom uzavretia zmluvy s akoukoľvek krajinou. Pani prezidentka dnes nevyvrátila, ale svojím vylepšovaním zmluvy potvrdila pochybnosti, ktoré si množstvo ľudí na Slovensku spája so zmluvou s USA,“ zdôraznil Peter Pellegrini.

Takzvanú interpretačnú doložku, ktorou hlava štátu podmienila podpis tejto zmluvy, nepovažuje HLAS za riešenie. „Naopak, je to vysvedčenie neschopnosti slovenskej vlády vyrokovať text, ktorý nevyvoláva pochybnosti a ktorý treba dodatočne vysvetľovať,“ dodal Peter Pellegrini.

Autor správy, foto a správu publikoval HLAS – sociálna demokracia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *