PRIESKUM VEREJNEJ MIENKY O KORUPČNÝCH KAUZÁCH NÁŠHO EUROPOSLANCA Vladimír Bilčík: ĽUĎOM NEVADÍ ODPOČÚVANIE POLITIKOV, ZNEISŤUJE …

PRIESKUM VEREJNEJ MIENKY O KORUPČNÝCH KAUZÁCH NÁŠHO EUROPOSLANCA Vladimír Bilčík: ĽUĎOM NEVADÍ ODPOČÚVANIE POLITIKOV, ZNEISŤUJE ICH INTERNET A FACEBOOK ⚖️

PRIESKUM VEREJNEJ MIENKY O KORUPČNÝCH KAUZÁCH: ĽUĎOM NEVADÍ ODPOČÚVANIE POLITIKOV, ZNEISŤUJE ICH INTERNET A FACEBOOK ⚖️

Podľa výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktorý som si dal vypracovať k obnove právneho štátu a vyšetrovaniu korupčných káuz na Slovensku, väčšine ľudí nevadí odpočúvanie opozičných politikov ani zverejnenie týchto nahrávok. Väčšina ľudí tiež považuje obsah nahrávok z poľovníckej chaty za problematický.

Snaha Roberta Fica a ďalších spochybniť vyšetrovania zatiaľ nepresvedčili väčšinu ľudí, jeho odkazy preberajú najmä opoziční voliči.

Aj keď Peter Pellegrini a Robert Fico arogantne vyzývali minulý september, aby si misia Európskeho parlamentu, ktorá u nás monitoruje právny štát, zbalila kufre, vyfajčila jointa a odišla do Bruselu, ľudia našu prácu na Slovensku privítali. O prospešnosti monitorovania Slovenska europarlamentom je presvedčená veľká väčšina respondentov, čo sa dá vysvetliť aj vysokou dôveryhodnosťou EÚ na Slovensku.

V kontraste s ich vyjadreniami je aj názor ich vlastných voličov a voličiek. Až 57 % voličov strany Hlas a 47 % voličov Smeru považuje monitorovaciu misiu europarlamentu na Slovensku za prospešnú. Ficovi a Pellegrinimu nezostáva nič iné, ako sa snažiť misiu Európskeho parlamentu na Slovensku zhodiť v očiach verejnosti, aj keď tušia, že ani len ich voličom sa to nebude páčiť.

Výrazne neistejší v názoroch sú však používatelia internetu – sú častejšie bez názoru na dianie v oblasti spravodlivosti. O toto napokon dezinformátorom ide – zmiasť ľudí natoľko, že nerozpoznajú pravdu od lži. Predpokladám, že vzorka ľudí, ktorá internet používa nanajvýš výnimočne, čerpá svoje informácie najmä z televízie, rádia a tlače, teda z médií, ktoré majú redakčné štandardy. Prieskum ukazuje, že ľudia, ktorí sú offline, majú jasnejšie názory o dianí v oblasti spravodlivosti.

V poslednom čase sa medzi novinármi položartom hovorilo o vypnutí Facebooku ako o opatrení na zmiernenie pandémie. V diagnóze spoločenského problému mali pravdu, takéto obmedzenia slobody prejavu si však v demokracii neželáme. Naša vláda by ale mala byť o to aktívnejším hlasom pri prebiehajúcej celoeurópskej regulácii sociálnych sietí. Slovenská vláda by mala tlačiť na to, aby sociálne siete niesli zodpovednosť za obsah, ktorý šíria, a aby na nich nemali prednosť emóciami nabité klamstvá pred overenými faktami. Najdôležitejším informačným kanálom je na Slovensku stále televízia, preto je dôležité zvýšiť kvalitu verejnoprávneho spravodajstva RTVS.

Tento prieskum som dal vypracovať ako člen Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) za EPP Group in the European Parliament, v ktorom sa venujem hlavne ochrane právneho štátu, boju proti dezinformáciám a hybridným hrozbám. Prieskum realizovala agentúra 2muse koncom novembra 2021 na vzorke 1201 respondentov nad 18 rokov, ktorí reprezentovali populáciu Slovenska podľa pohlavia, veku, vzdelania, regiónu a veľkosti sídla. Z 1201 respondentov sa 960 odpovedí zozbieralo online (používatelia internetu) a 241 prostredníctvom telefonického rozhovoru (ľudia, ktorí používajú internet výnimočne alebo vôbec). Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *