Rast cien nehnuteľností sa vracia k priemeru z posledných rokov 📊 🔹 Po netypicky vysokom raste cien nehnuteľností v predchádza…

Rast cien nehnuteľností sa vracia k priemeru z posledných rokov 📊

🔹 Po netypicky vysokom raste cien nehnuteľností v predchádzajúcom štvrťroku sa v 3. kvartáli 2021 vraciame k rastu, ktorý je v optike posledných rokov priemerný (3,4 %). V porovnaní s minulým rokom sú ceny o 18,4 % vyššie.

🏠 Ceny rodinných domov už niekoľko kvartálov za sebou rastú výrazne rýchlejšie ako ceny bytov.

🏢 Ceny bytov rástli oproti predchádzajúcemu štvrťroku najrýchlejšie v Banskobystrickom (7,5 %) a Trnavskom kraji (7,3 %). Najvyšší medzikvartálny rast cien domov zaznamenal Bratislavský kraj (7,4 %).

👉 Rast cien nehnuteľností však zostáva rýchlejší, ako predpokladané tempo rastu miezd v 3. štvrťroku. Vo výsledku očakávame miernejšie zhoršenie dostupnosti bývania.

👉 Nájomné v 3. štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom vzrástlo o 4,1 %. Medziročný pokles cien nájomného sa približuje k nule.

👉 Viac informácií o vývoji cien nehnuteľností sa môžete dočítať v našom komentári: www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/vybrane-makroekonomicke-ukazovatele/ceny-nehnutelnosti-na-byvanie

#nbs #vyvojcien #nehnutelnosti

Autor správy, foto a správu publikoval Národná banka Slovenska on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *