Reálne kroky samosprávy k záchrane Medeného hámra | Banská Bystrica

MESTO ODKÚPILO DVE NAJSTARŠIE A NAJVZÁCNEJŠIE BUDOVY MEDENÉHO HÁMRA

Medený hámor je najvýznamnejšia technická pamiatka v meste s medzinárodným významom a jedna z posledných stôp banskej histórie Banskej Bystrice. Tento areál tvoria v súčasnosti štyri chránené objekty – hiarty, dielne, výrobné haly, (laboratória a elektrolýza) a vodný náhon. Samospráve sa podarilo získať do svojho vlastníctva dva objekty – hiarty a dielne, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou medenej tradície a histórie mesta.

Mesto chce v budúcnosti komunikovať aj s vlastníkmi ostatných objektov areálu, aby sa mohol celý priestor zharmonizovať a do budúcnosti bolo možné nastaviť aj jeho ekonomický rozmer.

V záujme samosprávy je oživiť banícku históriu mesta, čoho dôkazom je aj interaktívna banícka expozícia, ktorá sa pripravuje v mestskom hrade Barbakan. Sprístupnená by mala byť začiatkom budúceho roka a mala by obyvateľov i návštevníkov informovať o význame tejto historickej pamiatky.

Banská Bystrica, 13. december 2021 Banská Bystrica sa môže pýšiť nejednou významnou historickou pamiatkou, ktorá presahuje regionálny, ba dokonca národný rámec. Patrí medzi ne aj Medený hámor ako sídlo významného metalurgického podniku na spracovanie medi. Išlo o druhý najstar…. Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Banská Bystrica on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.