ROZRUCH OKOLO ČIERNEJ STAVBY Námestie SNP a jeho okolie obklopujú viaceré historické budovy, ktoré si po rokoch už vyžadujú ob…

ROZRUCH OKOLO ČIERNEJ STAVBY

Námestie SNP a jeho okolie obklopujú viaceré historické budovy, ktoré si po rokoch už vyžadujú obnovu. Na ich rekonštrukciu je však potrebné nielen právoplatné stavebné povolenie, ale súčasne aj prechádzajúce stanovisko Krajského pamiatkového úradu, bez ktorého sa žiaden zásah na budove nemôže vykonať. Nie všetci ale dodržujú zákony a postupujú podľa pravidiel platnej legislatívy, a preto sa aj v našom meste objavujú čierne stavby.

V Pamiatkovej rezervácii Banská Bystrica, priamo v historickom centre mesta na Hornej ulici vzniká takáto čierna stavba. Banskobystrický Stavebný úrad vykonal už pred niekoľkými mesiacmi štátny stavebný dohľad, ktorým bolo preukázané, že majiteľ začal výstavbu bez potrebných povolení. Na základe tejto skutočnosti vyzval stavebníka na okamžité zastavenie stavebných prác, ktorý výzvu odignoroval a so stavebnými prácami pokračuje naďalej. Stavebný úrad preto zvolal na 6. decembra tohto roka opätovný štátny stavebný dohľad. Pokiaľ sa preukáže pokračovanie vo výstavbe, majiteľovi objektu bude uložená sankcia v zmysle stavebného zákona. Súčasne sa obrátime s podnetom na okresnú prokuratúru, nakoľko predmetné konanie považujeme za marenie úradného rozhodnutia.

Pod súčasný stav vzniku mnohých nelegálnych čiernych stavieb sa podpisuje hlavne benevolentný stavebný zákon, prijatý pred viac ako 45 rokmi. Vládou navrhovaná nová legislatíva je však pre mestá neprijateľná, na čo už dlhodobo upozorňujeme spolu s Úniou miest Slovenska. Pripomienky k predloženému návrhu vzniesli aj mimovládne organizácie. Nič to nemení na skutočnosti, že aj v prípade objektu na Hornej ulici postupujeme a budeme naďalej postupovať v zmysle zákona, a urobíme všetko preto, aby čierne stavby dostali v meste pod Urpínom stopku.

Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Banská Bystrica on Facebook Zdroj Read More

Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *