ŠÍRENIE NENÁVISTI A ZNEVAŽOVANIE INÝCH TREBA JEDNOZNAČNE ODSÚDIŤ

ŠÍRENIE NENÁVISTI A ZNEVAŽOVANIE INÝCH TREBA JEDNOZNAČNE ODSÚDIŤ

Dnešné smutné výročie som si pripomenula pri pamätnej tabuli deportovaným židovským deťom na bratislavskej Hlavnej stanici, ktorá je symbolicky na mieste, odkiaľ počas druhej svetovej vojny vyprevádzali vlaky smrti smerujúce do koncentračných táborov.

Je taká tendencia hlásiť sa skôr len k tým veľkým, hrdinským momentom histórie. A nepriznávať sa k tým, na ktoré nemôžeme byť hrdí. Dnešok svedčí o dôsledkoch, ktoré môže priniesť šialenstvo, pokiaľ včas ľudia nerozoznajú riziko a nedokážu mu zabrániť.

Pred 80. rokmi bol vypravený z Popradu prvý transport slovenských Židov do koncentračného tábora v Osvienčime, a po ňom ďalšie. Masovému vyvražďovaniu predchádzalo hľadanie nepriateľa, zvrátená idea rasovej a etnickej neznášanlivosti, šírenie nenávisti a propagandy. Aj tieto udalosti sú súčasťou našich dejín a aj o nich treba hovoriť. Osobitne dnes, keď sme u nášho priameho suseda svedkami ničenia a zabíjania, ktorému rovnako predchádzala cielená demagogická rétorika a propaganda.

Žijeme kritickú dobu a aj preto je veľmi dôležité overovať si a vyhodnocovať informácie, ktoré sa k nám dostávajú. Rovnako dôležité je odmietnuť každý verejný prejav, ktorý priamo či nepriamo vyzýva na útoky voči menšinám, alebo znevažuje iných. Bez ohľadu na to, či zaznie v diskusii na internete alebo z úst poslancov v parlamente. Pretože už aj dnes vidíme, že keď zostaneme nevšímaví a ľahostajní k takýmto prejavom, môžeme ľahko prehliadnuť aj riziko vzniku ďalšieho kolektívneho šialenstva.

Autor správy, foto a správu publikoval Mária Kolíková on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *