SITUÁCIA NA HRANICIACH POĽSKA S BIELORUSKOM SA SLOVENSKA BEZPROSTREDNE TÝKA, SME VONKAJŠOU KRAJINOU EÚ A KEDYKOĽVEK SA IMIGRAČNÁ…

SITUÁCIA NA HRANICIACH POĽSKA S BIELORUSKOM SA SLOVENSKA BEZPROSTREDNE TÝKA, SME VONKAJŠOU KRAJINOU EÚ A KEDYKOĽVEK SA IMIGRAČNÁ VLNA MÔŽE PREVALIŤ AJ CEZ NAŠE HRANICE!

Už dlhé týždne sledujeme eskalujúcu situáciu s imigrantmi na vonkajších hraniciach Poľska a Pobaltia.

Tisíce z nich z rôznych krajín sveta sa snažia dostať do Európskej únie, kde čakajú lepší život. Dôvody, prečo si zvolili práve túto cestu sú jasné. Bielorusko sa rozhodlo vyskúšať politiku Turecka a tlačiť na Európsku úniu imigračnou kartou. Oveľa dôležitejšie sú však príčiny tejto situácie. Tou základnou je otázka, prečo skúšajú milióny imigrantov po mori, súši, cez prevádzačov, nelegálne, cez rôzne režimy na hraniciach členských štátov, s obrovským rizikom dostať sa do EÚ?

Zažilo to pred pár rokmi Maďarsko, či Bulharsko, situácia sa opakuje každoročne v Stredozemnom mori. Odpoveďou je titulok „WIR HABEN PLATZ“ – „MY MÁME MIESTO“, ktorý zaznieva v mnohých médiách, od zahraničných politikov, či mimovládnych organizácií v celej, ale najmä Západnej Európe. Ale ten by sám o sebe nestačil, ak by bola schopná Európska únia vyslať jednoznačný signál do sveta, že každý, kto vstúpi na jej územie nelegálnym spôsobom, bude mať veľmi ťažké legalizovať svoj pobyt a bude mu hroziť vyhostenie. A to by bolo aj v prípade získania azylu. Tak by sa stanovila jasná hranica, medzi tými, ktorí rešpektujú azylový proces a ostatnými, ktorí tieto pravidlá obchádzajú a zneužívajú.

Žiaľ, ak toto nie je schopná urobiť Európska únia a ani sa na tom zhodnúť spoločne členské krajiny, dôsledky potom dopadajú na krajiny, ktoré majú vonkajšiu hranicu EÚ. Európska únia a niektoré západné štáty by si mali uvedomiť, že efektívna ochrana spoločných vonkajších hraníc pred nelegálnym pohybom ľudí, zbraní, drog alebo pašovaného tovaru je našou spoločnou zodpovednosťou a nevyhnutnosťou na budovanie vnútornej bezpečnosti, ekonomickej prosperity a národnej suverenity členských štátov. A že súčasná situácia na hraniciach Poľska a Pobaltia sa môže kedykoľvek zopakovať s množstvom ľudských tragédií, kdekoľvek na hraniciach EÚ a na vine nebudú krajiny ako Poľsko, či Maďarsko, ak chcú postaviť plot, ani Taliansko, či Grécko, ak nestíhajú nezachraňovať vraky lodí plné imigrantov, ani Turecko, či Bielorusko, ktoré len využívajú slabosti EÚ.

Nesmieme pritom zabúdať, že aj Slovensko je takýmto štátom a kedykoľvek sa môžeme ocitnúť v prvej línii migračného tlaku, keď túto vlnu odrazia Poliaci, môže sa imigračná vlna valiť cez Ukrajinu k nám.

#hlas #smehlasomludi Autor správy, foto a správu publikoval HLAS – sociálna demokracia on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *