SKRYTÁ PRIVATIZÁCIA SAD“ BERIE ŠTÁTU AJ ŽUPÁM VÝHODY MANAŽOVANIA DOPRAVY V REGIÓNOCH ☝️ KDH vyzýva ministra hospodárstva, aby z…

SKRYTÁ PRIVATIZÁCIA SAD“ BERIE ŠTÁTU AJ ŽUPÁM VÝHODY MANAŽOVANIA DOPRAVY V REGIÓNOCH

☝️ KDH vyzýva ministra hospodárstva, aby zastavil predaj podielov SAD, ktoré sa tak dostávajú do rúk najmä súkromným vlastníkom, a aby zvyšné podiely previedol na župy.

➡ Náš podpredseda KDH Igor Janckulík:
Štátny MH manažment získal predajom viac ako 7,5 milióna eur, no predajná cena z dlhodobého hľadiska neodzrkadľuje strategicko-spoločenský a ekonomický význam dopravných podnikov pre samosprávy a občanov. Peniaze z predaja sa minú rýchlo, ale výhody z vlastníctva sú nenávratne preč.

👉 Odpredaj podielov štátu v dopravných spoločnostiach pôsobí ako skrytá privatizácia a berie štátu aj župám výhody manažovania dopravy v regiónoch.

☝️ Háklivosť odpredaja podielov SAD do súkromných rúk podčiarkujú aj nedávne problémy v Žilinskom a Bratislavskom kraji, kde regionálna doprava doslova kolabovala. Pri efektívnom manažovaní a riadení vlastníctva sa takýmto faux-pas, na ktoré vždy doplatia ľudia, dá predchádzať.

👉 Krajské samosprávy viac ako 15 rokov financujú prímestskú autobusovú dopravu. Poskytujú financie na zvyšovanie kvality prepravy, nesú tak sčasti na pleciach sociálnu politiku štátu, čím znášajú všetky náklady spojené s preplatením strát z dopravy a zabezpečujú aj dofinancovanie poskytovaných zliav žiakom, dôchodcom či ľuďom s postihnutím. Tieto náklady už teraz finančne preťaženým samosprávam zostanú, benefity z poskytovania dopravy v regiónoch však prejdú do súkromných rúk.“

✅ Navrhujeme, aby boli zvyšné podiely bezplatne prevedené na samosprávne kraje ako objednávateľov výkonov v prímestskej autobusovej doprave. VÚC by tak mali väčšiu možnosť efektívne dohliadať na financovanie a riadenie verejnej dopravy.

👉👉 CELÉ STANOVISKO KDH nájdete TU:
kdh.sk/kdh-vyzyva-sulika-aby-nepokracoval-v-predaji-podielov-sad-a-zvysne-akcie-dal-zupam/

Autor správy, foto a správu publikoval KDH on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *