SVIEČKOVÁ MANIFESTÁCIA OTVORILA SLOVÁKOM CESTU K SLOBODE A DEMOKRACII Pred 34-rokmi, 25. marca 1988, prišli ľudia na Hviezdosla…

SVIEČKOVÁ MANIFESTÁCIA OTVORILA SLOVÁKOM CESTU K SLOBODE A DEMOKRACII

Pred 34-rokmi, 25. marca 1988, prišli ľudia na Hviezdoslavovo námestie v Bratislave na tichú manifestáciu. Držali v rukách sviečky a modlili sa. Aj napriek pokojnému zhromaždeniu však proti nim zasiahla polícia.

Bila ich, v chladnom počasí použila vodné delá. Ale ľudia sa nevzdali a nakoniec pokojnou a nenásilnou cestou zvíťazili nad komunistickou mocou. A práve vďaka odvahe týchto ľudí a študentským demonštráciám v roku 1989 môžeme dnes žiť slobodný život.

Sviečková manifestácia otvorila Slovákom postupnú cestu k slobode a demokracii. Tieto hodnoty si musíme dnes vážiť a chrániť, najmä v situácii, keď náš východný sused čelí agresívnej vojenskej invázii Ruska. Za našu slobodu sme nemuseli bojovať so zbraňou v ruke tak, ako dnes bojujú Ukrajinci za svoje právo vybrať si slobodne svoj osud.

Sviečková manifestácia bola od roku 1968 prvým protestným zhromaždením vo vtedajšom socialistickom Československu. Vznikla na podnet veriacich, ktorí touto formou požadovali dodržiavanie občianskych práv.

Zdroj 📷: svieckovamanifestacia.sk

Autor správy, foto a správu publikoval Eduard Heger – predseda vlády SR on Facebook Zdroj Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *